LCHF Svampsoppa med krispigt bacon o tillbehör
4 portioner
500 g champinjoner
100 g kantareller (om det finns, kan uteslutas)
5 dl vispgrädde
2-3 dl vatten
3 msk worcestshire sauce
salt o vitpeppar
svartpeppar
1 tsp paprikapulver
1 lök
2 vitlöksklyftor
50 g smör
Tillbehör:
3 paket bacon
3 dl creme fraiche
1 knippe färsk koriander
1 Knippe färsk gräslök
ostchips av tex cheddar ost
SOPPAN:
Dela champinjonerna i halvor eller i 4 delar. Dela löken. Skala vitlöken. Smält smöret och fräs champinjoner och lök. Kanske behövs i omgånger beroende på hur stor kastrull du har. Häll i grädde och vatten. Låt koka upp och sjud i ca 10 min. Använd mixerstav och mixa soppan slät. Dela kantarellerna i mindre bitar och fräs dessa i lite smör. Lägg kantarellerna i soppan.
Klipp lite koriander i soppan, och ha lite bacon i.
TILLBEHÖR:
Bacon:
Skär upp baconet i små bitar, smält 50 g smör och fräs baconet tills det blir mycket krispigt. Lägg upp i en skål. Några bitar kan även läggas direkt i soppan. (Allt kan läggas i soppan oxå om du vill det). Serveras som tillbehör till soppan då kan alla ta själva.
Creme fraiche:
Hacka gräslök och koriander smått. Du kan även utesluta den ena eller den andra. Blanda med creme fraichen. Lägg upp i en skål och ställ på bordet så tar man den mängd man vill ha i sin soppa.
Ostchips:
Hyvla en god ost, tex vit caprin eller cheddar. Vik dubbelt och lägg på bakplåtspapper på en ungsnplåt och gratinera i ugnen i ca 15 minuter, tills de får fin färg och blir krispiga.
Gott till soppan.
NJUT O ÄT! Detta var verkligen supergott!
Godaste soppa jag ätit !!! 🙂
Härligt! Tack… 😉
Lockande till 1000:en!!!
// Kikki
*GILLAR*
Mmmmmmmmm……. 😀
Det var verkligen det! 🙂
OT: Fem av tio ekologiska oljor innehåller bekämpningsmedel i Råd och röns test.
Man blir så jävla besviken när jag försöker göra det rätta och handla eko.
Det ska innebära att man säger nej bekämpningsmedel och handelsgödsel när man handlar ekologiskt men det är riktigt illa när det inte går att lita på märkningen.
http://www.radron.se/artiklar/ddt-och-andra-gifter-i-ekologisk-olivolja/
Åh så trist! Puh!
Åh vad gott detta låter! Riktigt mysig höstmat 🙂
Kommer du att vara på hälsomässan i år?
Tyvärr så är jag i Sydafrika då, eller ‘tyvärr’ ska jag väl inte säga! 🙂