Laddade datorn och missade planet!

2011-08-11 11:20     Kommentera    Kategori: Resor

?ntligen framme i London¸ på Heathrow! Mitt plan till Stockholm skulle gå 13.50 från terminal 5! När jag väl landade och lästa infotavlan så stod det 13¸50 Stockholm terminal 3! Så dit gick jag!

Lite hungrig och i behov av ström så letade jag upp en mysig och passande restaurang! Breakfast time!

Här beställde jag ‘poached eggs’ och te! Laddade min dator och jobbade lite med recepten till boken. När det var 30 min kvar till avgång så gick jag till avgångs gate!

När jag checkade in så pep det i maskinen och killen sa att detta var inte mitt plan! *Paniiiik*! Mitt plan som gick samma tid¸ till samma stad – Stockholm gick fårn terminal 5!!!! Sprang som en galning¸ busfärd dit och sprang igen för att komma fram precis för sent! 🙁

Ombokning till nästa plan (som skulle egentligen kostat mig 300pund¸ men hon i kassan tyckte synd om min panikslagna ögon och ‘bjöd’ på det hela)! *Pust*!

Nästa plan mot Stockholm¸ vilket gör att jag missar tåget hem och måste bo över i huvudstaden en natt! Reseglädje… 🙂

« Föregående inlägg  | Hem |  Nästa inlägg »

Lämna gärna en kommentar!

XHTML: Du kan använda dessa tagar: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

« Föregående inlägg  | Hem |  Nästa inlägg »