Keso – ja eller nej?

2011-06-12 13:27     Kommentera    Kategori: LCHF teori

Många frågar mig om keso¸ är det ok att äta¸ är det bra LCHF mat?

Keso är väldigt fettsnålt¸ högst 4% fett i den vanliga keson.

Vilket innebär att för att bli mätt¸ och det blir du först och främst av fett¸ så måste du äta en ganska stor mängd keso. (Tänkt på att smör som vi förespråkar är hela 80% fett).

En stor mängd keso ger stor mängd kolhydrater¸ även om kolhydratsmängen per 100g inte är så jättehög!

Jag är ingen keso förespråkare¸ för mig är det ‘bantningsmat’ från viktväktartiden. Men jag kan anävnda mig av keso i bakrecept eller till LCHF ris al’a malta.
Om DU gillar keso så skall du äta det¸ blanda gärna i vispgrädde för att öka fettmängden¸ då blir du mera mätt av keson!

« Föregående inlägg  | Hem |  Nästa inlägg »

Lämna gärna en kommentar!

XHTML: Du kan använda dessa tagar: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

« Föregående inlägg  | Hem |  Nästa inlägg »