Nötsmör och nötsmör… Kolhydratsmängden skiljer sig markant!

2012-09-02 9:13     16 Kommentarer    Kategori: Fett, LCHF teori

Jag ÄLSKAR jordnötssmör, har alltid gjort! Och kan lätt äta upp en burk på ett par dagar. Men andra ord, svårt att ha hemma. Men det händer ibland! Nu har jag böjat köpa Hazzelnötssmör som smakar gott (inte som jordnötssmör, men gott ändå). Den har jag i kylen. Ibland tar jag mig en sked före ett träningspass eller efter. Eller till frukosten.

Men det är ju skillnad på nötsmör och nötsmör, bortsätt ifrån jordnötssmör (då jordnötter tillhör baljväxtfamiljen). Markattas nötssmör är ekologiska.

Hazzelnötssmör:

  • Protein 14,6 g
  • Fett 61 g (det gillar vi!)
  • Kolhydrater 6,9 g

Cashewnötssmör

  • Protein 18 g
  • Fett 42 g
  • Kolhydrater 29 g (HJÄLP!!!)

Så gott folk, nötter som nötter med all den goda näring och mineraler – men se upp för cashewnötter i alla lägen. Letar fortfarande efter min absolut favorit, maccadamianötssmör! Har köpt den utomlands och den är underbar, mättande, fettrik och ‘kolhydratsfattig’ (har jag för mig iaf) 😉

« Föregående inlägg  | Hem |  Nästa inlägg »

16 Kommentarer + Kommentera

  • Du skriver att jordnötsmör skiljer sig eftersom det tillhör baljväxter…innebär det att jordnötssmör är nyttigare än andra nötsmör eller är det ett sämre alternativ.

    • Jordnötter är ett sämre alternativ med andra ord! Tyvärr, för det är ju såååå gott (tycker jag)! 🙂

  • Jag är själv en “macademian-älskare” men hade aldrig hört talas om att det fanns som nötsmör! Så efter lite googlande hittade jag det här http://www.ravarubutiken.se/oljor-smor/macadamia-butter-113-g.php

    • Så bra! tackar för den länken! Ska kolla in där! 🙂

  • Ser grymt gott ut, måste också köpa lite nötsmör.

    Det är ändå intressant att tänka på att även vanliga nötter skiljer väldigt mycket i näringsvärde. Frågan är hur ofta märkningen är korrekt på nötter som man köper i butiken, exempelvis mandlar kan ju lätt variera +- 10g kolhydrater per 100g. Jag tror nog aldrig att man kan vara riktigt säker på det exakta innehållet, näringsvärdet på nötter ska nog mer ses som en gissning/uppskattning.

    • Eller hur! Har också noterat att det är olika innehåll för likadana nötter! Hmm! Man får göra en egen bedömning…

  • Hej igen!
    Jag tänkte bara tala om att jag nu fått svar av Kostdoktorn och han tyckte inte alls att 6.1 i fasteblodsocker var något att oroa sig för när man körde Lchf!
    Så nu kan jag istället glädjas åt att ketonvärdet var så pass högt, det hade jag inte alls räknat med!
    Tack Cecilia

    • Så bra! 🙂 Känns lugnare då. Jag ska inte uttrycka mig inom den medicinska området – glad att Andreas svarade! 🙂

  • Hej Monique!
    Jag vill börja med att tacka för en underbar blogg, det är alltid lika spännande att gå in och läsa vad du skriver! Nu passar ju inte mitt inlägg alls in här men jag lägger in det ändå!
    Jag tillhör en av de med en massa övervikt och en kropp som inte vill släppa på fettet, antar att jag skapat mig en väldigt otrygg kropp genom åren med all jojo-bantning! Jag gick kurs hos Bitten Johnsson i september förra året och fick ett sockerberoende konstaterat, även om hon bedömde mig som en av de ”friskaste”, och sedan dess har jag kört LCHF-kost. (Även från och till under ett år innan men då föll jag ur och frossade i perioder, visste ju inte att jag behövde fler verktyg än så men som Bitten sade så är ju kosten bara 10% av ens verktyg!) Jag har kört lite striktare i några perioder men annars ätit både grönsaker och mejeriprodukter i form av grädde, smetana, creme fraiche och så men inte yoghurt.
    Jag gick ner säg 15-18kg i början, från september 2011, men sedan har det inte hänt någonting. Jag har därför med stort intresse följt era experiment med att mäta ketonerna för att se om det kan sätta fart och idag gjorde jag min första mätning själv. Döm om min förvåning när jag fick ett ketonvärde på 1.7! Däremot fick jag ett blodsockervärde på 6.1 vilket jag tycker känns lite i högsta laget, eller vad säger du? Jag mätte strax efter 10 på morgonen och hade då inte ätit något sedan ca 20.30 igår kväll.
    Jag har inte gjort några stora förändringar i kosten på sistone men har druckit ”LCHF-te” på morgnarna kanske tre gånger i veckan de sista tre veckorna och annars har det blivit de vanliga äggen mosade med smör.
    Vore väldigt tacksam om du ville lämna någon form av kommentar! Får ju erkänna att jag nästan hade räknat med ett väldigt lågt ketonvärde men blodsockernivån bekymrar mig lite.
    Kram Cecilia

    • Tack Cecilia! 🙂
      Jag förstår din oro kring blodsockret. Jag ska inte uttrycka mig så mycket om det, utan är du orolig då tycker jag att du ska prata med din läkare (hoppas det är en ‘lchf-vänlig’ sådan). Men har förstått att på vissa så visar det sig påverka blodsockret när man ligger i ketos. Gå in på Margaretas sida, http://www.sunsoft.se – jag har för mig att hon pratar lite om detta (?)!

      Kram och håll oss uppdaterade om hur det går!

  • Oj, det har jag missat, låter gott. Ska prova så fort jag hittar det, hasselnötssmör då alltså.

    • Och mandelsmör ska testas! 🙂 Ännu bättre tydligen!

  • Jag har hittat Kung Markattas mandelsmör med bara 3,5 g kh 🙂 Gott!

    • Gott gott! Det ska jag leta upp med!

  • Det är annars superlätt att göra eget nötsmör. Ta valfri mängd nötter och häll i en matberedare och sen är det bara att mala. Efter ett tag kommer oljan ur mjölet fram och det kommer att bli ett smör. Man kommer behöva stänga av ibland för att peta ner massan från kanterna.

    Några droppar olja när det börjat bli en massa skyndar på det hela. Inget jag själv testat dock. Jag har kört rätt upp och ner på bara nötter.

    • Då blir det inköp av maccadamianötter och göra eget smör! TACK för tipset. Har även maccadamianötolja, så kanske lite av det däri… Mums! Shopping snart med andra ord! 😉

« Föregående inlägg  | Hem |  Nästa inlägg »

Lämna gärna en kommentar!

XHTML: Du kan använda dessa tagar: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

« Föregående inlägg  | Hem |  Nästa inlägg »