Desperat margarinföretag börjar med smör!
Fler och fler slutar med margarin och äter smör, som ‘aldrig’ förr (de senaste 30 åren)! Börjar det bli lite kris för margarintillverkarna tro? Verkar så! Om de menar att smör är så farligt hur kommer det sig att de nu tillsätter en klick smör i deras margarin? För att höja smaken?
Eller?
Desperation tycker jag det ser ut som. Bara att ge upp Flora! Ni kommer drunkna i er smörja snart…
Läs mera på Floras hemsida: Flora med smör
Desperationen var redan ute i början av 2014 och nu
har vi “nedsmutsat” smör även här. Problemet nu är att ökad åtgång på smör och “uppblandad smör” kommer att höja smörpriserna, något som UNILEVER avsiktligt jobbar för. De är ju specialister på att LURAS! Vi varnade redan i januari: http://bengtingerstam.wordpress.com/2014/01/26/4126/
Bengt
Ha, ha! Ja, det är verkligen ett skämt 🙂 Hoppas verkligen att fler förstår att margarintillverkarna är desperata. Bra att du tar upp det!