Bullet-kaffe igen

2013-01-02 12:50     25 Kommentarer    Kategori: Fett

20130102-124747.jpg

Jag kan inte påstå att jag har gjort några utsvävningar under jul och nyår. Jag har ätit efterrätt vid ett par tillfällen, dock lchf vänligt, och ätit nötter några gånger. Jag har druckit vin och champagne också. Men annars inget annat som inte ingår i LCHF livsstilen.

Jag har inte druckit mitt bullet-kaffe varje dag dock, vilket jag annars gör. Och det är skillnad. Jag äter betydligt mera när jag inte har mitt fettkaffe på morgonen, vilket är ju normalt. Kaffet mättar så, man äter mindre under dagen…

Men idag är det ‘back on track’ och hitta de vardagsrutinerna igen… Känns bra! 🙂

« Föregående inlägg  | Hem |  Nästa inlägg »

25 Kommentarer + Kommentera

  • Jag tror att du ska äta ditt kokosfett i mindre portioner och sedan öka på. Kroppen behöver tillvänjas. Då slipper du illamåendet. Jag har negligerat illamåendet och sedan efter några dagar har det gått över.

    Jag behöver också gå på toaletten men det är bara när jag ätit mat som haft mer kolhydrater. Om det gäller fibrer också som i grönsaker vet jag inte. Man får pröva sig fram

  • Hej
    en fråga kring kokosfett,
    jag gör alltid en MBC på morgonen, vanligtvis använder jag 30 gr kokosfett och 20 gr smör. De morgonar jag använder mig av smaksatt kokosfett i min MBC så mår jag illa och får diarre. Har testat detta under ett par ggr i månaden och likadant varje gång. Märker ingen sådan effekt av den deodoriserade kokosfettet

    Har du hört om detta förr?

    • Den effekten får jag av MTC oljan, som är baserat på kokosolja, dock utan smak! Så jag kan bara ta små små mängder. Har hört flera som får illamåendekänslor och diarre av kokosolja… Men konstigt om den deodoriserade inte ger den effekten! hmmm…

  • Rättelse i tidigare inlägg!

    I mitt tidigare inlägg skrev jag att oljan var utan smaktillsatser! Varför jag skrev det kan jag inte förstå!

    På innehållsförteckningen står det att oljan är kallpressad och har ett högt närings- och smakinnehåll!

    Jag är så van vid oljan. Men för mig är smaken väldigt svag! Jag tänker inte på den.

    !

    • Ok 🙂

  • Katarina från Ludvika!

    Soma Nordic, som är ett nätföretag säljer olika slags kokosfett till reducerade priser. Deras kokosfett säljs också i hälsokostbutiker.

    • Falsk reklam somanordic är dyrare på sin kokosolja än vad hälsokosterna är i sthlm. Sen säljer dom inga andra oljor vad jag kan se då jag söker.

  • Nu har jag kollat så att jag känner mig säker vad gäller kall- eller varmpressad kokosfett.

    Det kallpressade fettet utan smaktillsatser är det mest näringsrika!

    Varför?

    Nör jag hade läst boken “Alzheimer inte” så blev jag övertygad att kokosfett var livsviktigt.

    Väl på hälsokosten så diskuterade jag med dem vilket fett jag skulle köpa. Förutsättningen kvalite´n – inte priset.

    När jag nu tittade på burken så såg jag att fettet var kallpressat!

    Dessa grunder bygger jag mitt antagande på:fettet är bland det dyraste som säljs, jag litar på dem som arbetar på hälsokosten “Gryningen” i Stockholm och alla mina värden är helt perfekta och Moniques bror som bor i Sydafrika och arbetar på en hälsokost är ju av samma uppfattning.

    • Men den som är utan smak menar du är varmpressad? Det visste jag inte…. Men den utan smak är väl också utan smaktillsatser, eller? Fast jag tror ju ändå att den med smak (som du säger) är den nyttigaste. Blev dock nyfiken på det du skrev… 🙂

  • Jag lider fortfarande av sviter efter jul och nyår. Vi fuskade en del och nu är jag jättehungrig om morgnarna vilket jag inte brukar vara. Men det går till sig och visst är det skönt med vardag!

    • Ja usch… så segt det kan vara ibland!

  • Var härom dagen och hämta min beställning på Ica utav Koncentrerat smör 1,8kg i hink, betala 170kr. Ska se över detta med hur jag beställer hem kokos på ett fördelaktigt sätt…

    • Härligt… Bra pris på smöret, det är nog ungefär där det ligger.

  • I boken jag läste; “Alzheimer inte” som bas förordade 5 msk kokosfett om dagen utspritt under dagen. Men det stod ingenting om att fettet skulle vara smaksatt. Det är i alla fall vad jag kan minnas.

    Här krävs det att man forskar vidare.

    • Ja verkligen… Är dock nästan 100 på att det ska helst vara den med smak för att få alla hälsofördelar! 🙂

  • Enligt crearome.se som är försäljare av kokosfett, menar de att smak eller utan smak spelar ingen roll vad gäller nyttigheten. Det var svaret när jag frågade dem om kvalitén och varför fett utan smak är hälften billigare än kokos med smak. Priset styrs av efterfrågan och tillgång enligt dem.

    • Jaha, men så har jag inte lärt mig. Den utan smak är raffinerad för att få bort smaken och därmed den behandlingen så försvinner ‘det goda’ det är därför den även är billigare (fast borde vara dyrare då den genomgått mera jobb(?)!). Min bror i SA jobbar med tillverkning av hälsoprodukter och kosttillskott samt med oljor, detta har jag lärt mig via honom. Men jag tror det står på flera ställen när man googlar. Men jag ska givetvis kolla upp det en gång till för säkerhetsskull 🙂

      • Bra om Du kollar mer om detta för jag litar inte hundra på försäljaren.

        Jag har nyligen köpt en 5-kg.-hink från crearome.se som är med smak, kokos virgin, 879 kr, ingen fraktkostnad. Senare upptäckte jag att de även har utan smak, kokos eko, 390 kr. för 5 kg. Då blev jag undrande och mailade företaget. Men jag känner mig ändå inte riktigt trygg med svaret jag fick. Det var därför jag kastade in kokosdialogen här för att kanske få fler napp.

        Jag tror också att detta behöver en närmare undersökning, till dess är jag bara glad att jag köpte med smak i allfall.

  • Glömde att skriva att kokosfett har cirka 30 % mer näring än smör. Numera köper jag aldrig smör.

    • Kokosfett är fantastiskt! Brukar oxå rekommendera det… Smör (ekologiskt) är oxå bra men inte lika bra som kokosfett, håller helt med dig! Men det ska vara den med smak! 😉

  • Hej!

    Jag äter 5 msk kokosfett om dagen. Kokosfett är mycket mer näringsrikt än smör. Dyrare men bättre för hälsna. Kokosfettet köper jag via nätet extra virgin ska det vara. Företaget jag köper av heter Soma Nordic o är som sagt var ett nätföretag.

    Jag startar dagen med kaffe o 1 msk kokosfett i och en äggula . Detta vispar jag.
    Efter 30 min promenad dricker jag samma sak på jobbet. Kanske inte äggula i då.

    Detta står jag mig på till lunch.

    På lunchen har jag mitt huvudmål. Kött/fisk, grönsaker kanske ägg o 1 msk kokosfett.

    Till middag samma som lunch eller kanske något mindre. Men till middagen intar jag altid 2 msk kokosfett.

    Att jag konsumerar 5 msk extra virgin kokosfett om dagen beror på att jag läst boken:Alzheimer inte. Mycket bra bok.

    • Kokosfett är rena hälsokur! 🙂

  • Hej en fråga! hur lägger du upp din dag? frukost lunch och middag? Om du dricker din Bullet kaffe vilken tid? och vilken tid äter du lunch samt middag? Du dricker Bullet kaffe som frukost? inget annat? Vet inte riktigt hur jag ska lägga upp det hela! Tacksam för lite hjälp:)

  • Hej!

    Jag dricker också bulletkaffe. Med det menar jag kaffe och kokosfett. För det mesta lägger jag också till en äggula.

    Jag tycker det mättar väldigt bra. Anledningen till det är att denna dryck innehåller inga kolhydrater (förutom de som finns i äggulan).

    För mig är det inte kaffet som gör mig mätt utan den höga fetthalten som håller blodsockret nere.

    Med vänlig hälsning Eva-Lena

    PS.Tråkigt det du råkat ut för. Men den sjukdom du råkat ut för göds av kolhydrater.
    Med strikt LCHF så svälter du ut sjukdomen. Det är det enda som hjälper.

    Jag tänker på dig. Tufft!

    • Fett mättar, så är det bara. Ett toppen enkelt sätt att få i sig bra med fett, som även hjälper fettförbränningen! Kokosfett och eller smör funkar jättebra! 🙂 Har hört flera som har i äggula, bra näring där med!

      Tack… <3

« Föregående inlägg  | Hem |  Nästa inlägg »

Lämna gärna en kommentar!

XHTML: Du kan använda dessa tagar: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

« Föregående inlägg  | Hem |  Nästa inlägg »