Jordgubbar, bär, kolhydrater & LCHF
Jordgubbar och lchf/keto
Med värme kommer jordgubbar, i alla fall hemma hos oss är detta en koppling på något vis. Men hur fungerar jordgubbar och bär på LCHF/keto?
Jordgubbar, bär och kolhydrater
Om du är kolhydratskänslig så tänk på att en jordgubbe motsvarar ca 1 kolhydrat. För min del blir då 20 gubbar min dagsranson av kolhydrater. Jag brukar säga att frukt och bär är naturgodis, de är söta och innehåller fruktos. Fruktos är fettinlagrande. Frukt i sig kan trigga sötsug och kan därför vara något att undvika för den som är sockerberoende eller socker/kolhydratskänslig.
Att tänka på
Hallon innehåller däremot ungefär hälften så mycket kolhydrater som jordgubbar. Hallon har 4g/100 och jordgubbar har 8g/100. Två till tre nävar bär är ungefär 100 gram, så det blir snabbt ett gäng kolisar.
100 gram av följande bär och frukt innehåller denna mängd kolhydrater
Hallon 4 gram
Björnbär 5 gram
Jordgubbar 8 gram
Blåbär 12 gram
Grapefrukt 7 gram
Körsbär 10 gram
Ananas 12 gram
Äpple 12 gram
Kiwi 12 gram
Mango 13 gram
Vindruvor 16 gram
OCH
COCA COLA 10 gram
Inte för att Coca cola ska jämföras med frukt och bär, men för att ge en idé om mängden socker i bär och frukt så kan cola vara en intressant referensram.
Hur funkar bär, frukt och kolhydrater utifrån dina behov?
Det beror lite på hur strikt du är i dina val. Vad innebär LCHF (Low carb…) och vad har du för mål?
Inom LCHF kretsen pratar vi om
STRIKT lchf upp till 20g kolhydrater
(Kött, fisk, kyckling, fett, sallad, grönsaker ovan jord)
MÅTTLIG lchf mellan 20-50 g kolhydrater
(Kött, fisk, kyckling, fett, sallad, grönsaker ovan jord och några under jord såsom rödbetor, morötter, bär)
LIBERAL lchf mellan 50-100 gram
(Kött, fisk, kyckling, fett, sallad, grönsaker ovan och under jord, sötpotatis, bär, lite frukt)
Hoppas detta kunde vara till hjälp för dig i dina val och om du har funderingar! Oavsett så är jordgubbar bättre än en bulle eller kaka alla gånger, så hellre bär än annan socker- och mjölrik fika! Eller hur!