Ät potatis, morot och drick sockervatten!
Idag är jag inte så pigg… Ligger mest, mår illa och springer på toa var 10’onde minut. Ringde till sjukvårdsupplysningen då smärtorna i ryggen (runt njurarna) inte ger med sig utan gör jäkla ont! Då fick jag som råd att äta potatismos, visserligen med mycket smör. Och att be någon att köpa en barnmatsburk med morotspuré som är bra för magen. När jag frågade om andra alternativ och förslag så var det att koka upp 5 dl vatten med 5 tsk socker och 1 tsk salt.
Jag berättade att jag ej äter socker då fick jag till svar att inte vara så stönig utan kroppen behöver socker och det är viktigt att lyssna på det. Tack och hej. Men det måste väl finnas annat som stoppar upp än morötter? Förutom socker…. Hmm!
Nu tar jag lite A-fil 4%. För att försöka få något i kroppen. Dricker annars vatten och svart te. Jag vill ju ut i vårsolen… helst!
Tips någon?
Prova potatispulver utrört i kallvatten. Drick i små klunkar. Rör med tesked då å då. Det blir “kräm” i magen och lugnar ner den.
Vissa säger att potatispulvret blir smör?syra? I tarmen och är lika nyttigt som fermenterade grönsaker. Ingen aning.
Men mage/tarm lugnar ner sig ❤️Krya på dej ❤️
Åh nej inte potatispulver, fungerar inte för mig tyvärr. Men tack för tips!
Sa de “stönig”? Man tar sig för pannan …..! Krya på dig Monique, te och/eller blåbär låter som smakliga råd!
Jag hade salmonella för ett år sedan efter en utlandsresa, det var inte att leka med. Det jag fick behålla var te med smör mixat i, och rivet äpple. När jag kunde börja äta mer så funkade vit fisk med smör. Krya på dig, kram!
Viktigast har jag fått lära mig är att dricka vatten. Te är stoppande så det fungerar bra. Om du äter och du fortfarande har diarré så stressar det kroppen och när bakterierna.
Rivet äpple brukar jag prova med.
Blåbär ska ju vara förstoppande. Krya på dig
Blåbär ska ju vara förstoppande.