LCHF på riktigt – på köpet!

2013-06-03 7:17     9 Kommentarer    Kategori: Forum

 

SOMMAR ERBJUDANDE

Få en signerad kopia av boken: LCHF PÅ RIKTIGT på köpet när du beställer sommar LCHF kursen med forum.

kursj

Det är bara att fortsätta med kursen inser jag! Många visar intresse och de som är med skriver otroligt positivt samt får riktigt fina resultat!

 

 

« Föregående inlägg  | Hem |  Nästa inlägg »

9 Kommentarer + Kommentera

  • Jag undrar om det möjligen är tryckfel på sidan 40? Där finns ett recept på kycklingcurry och enligt receptet ska det vara två dl.grädde för en person. Det låter lite mycket?

    • Det ska vara två dl grädde, men håller med om att det är mycket. Ska testa igen o troligen ändra det! Bra observerat! 🙂

      • Vi gjorde kycklingen igår och jag kan säga att grädden faktiskt går åt för den liksom försvinner in i maten. Det var galet gott och minstingen tog om 3 ggr.
        Vänligen
        Stina

  • Fick boken igår och fick nästan en chock när jag såg proteinmängden i ett recept: 200 gram oxfile (tror jag att det var)! Hur gör man när man inte klarar så stora portioner? 200 gram kött är mer än jag äter på en dag. Kanske är det därför jag inte går ned, vad vet jag, men min mage har tyvärr aldrig klarat av stora mängder mat (men godis). Jag är dessutom en liten inaktiv kvinna över 55, behöver jag så mycket då? För att krångla till det ytterligare så kör jag ju buss här i Karlstad och kan inte alltid äta när JAG är hungrig utan måste planera hur mycket jag ska äta varje måltid för att vara lagom “hungrig” till varje rast. Vad gäller fett så ligger jag en normal dag på mellan 85-88% enligt dumbell. För övrigt tycker jag boken verkar jättebra och för en gångs skull ska jag försöka följa dina menyer. Även jag har gått från liberal till strikt av mig själv och mina “gamla” LCHF-receptböcker har stått oanvända länge nu eftersom de inte riktigt “känns” LCHF.

    • Man kan ALLTID äte mindre portioner. Det är väldigt svårt att beräkna till en portion då förutsättningarna är så olika. Någon som har en övervikt på 30kg eller är en större man, behöver mera mat, en som väger 68kg behöver mindre mängd. Det är viktigt att anpassa efter sin egen kropp. Det är aldrig tanken att man ska ‘överäta’ utan ta mindre är det som är tanken. Ska förtydliga detta bättre i nästa tryck av boken. Tack för att du påpekar och ifrågasätter!
      Jag äter dock 200g oxfile! 😉

      Jättekul att du gillar boken! Stort lycka till, och hoppas du hejar på mig om/när du ser mig på bussen! Åker oftast 2’an! 😉

      • Klart jag kommer heja, 2:an kör jag ofta! Så småningom kanske även jag kan trycka i mig 200 gr kött på ett bräde! Från och med idag så kör jag i alla fall så strikt jag bara kan. Sockermonstret tog över igår men nu j-klar ska han motas bort!!!

  • Hej
    Varför skiljer sig kaloriintaget åt i boken olika dagar ibland kan det vara 2000 och ibland 3500. Är det någon tanke med det?

    Vänligen
    Stina

    • Ingen baktanke då vi inte räknar kalorier. Det berodde helt på vilken mat som var tänkt den dagen.

  • Hej!
    Undrar om dina menyer riktar sig till ” medelsvensson” som är lite lata (som jag ;-p), eller till de som tränar mycket, som du? Dvs är mängderna sådana som även jag kan äta?
    Har inte fått din bok än, men den kommer i dagarna. Det ser jag mycket fram emot!

« Föregående inlägg  | Hem |  Nästa inlägg »

Lämna gärna en kommentar!

XHTML: Du kan använda dessa tagar: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

« Föregående inlägg  | Hem |  Nästa inlägg »