Livet, träning, barn, kost, hälsta – HINNA?

2010-06-23 10:38     Kommentera    Kategori: Barn, Livet

Då och då får jag frågan, hur hinner du med allt? 🙂
Ibland är det stressigt att få ihop vardagen. Men jag trivs med livet, gillar att ha mycket för mig, gillar även avkopplande kvällar… Det gäller att hitta blandningen och lägga sin nivå så att den känns bra!

Mitt liv:
Mamma, med 3 barn: 6 år, 14 år, 17 år.
Storpudeln Fido
Jobbar som Montessorilärare o är med och driver en privat förskola sedan 14 år tillbaka.
Kostrådgivare
Tränings instruktör
Bloggare

Gillar: Macdatorn o min iPhone
Ogillar: Negativitet och oärlighet
Bästa tiden på dagen: Lugnet på sena kvällen
Prioriterar: Familj och att göra det som gör att jag mår bra
Gör aldrig: Tittar på TV
Tränar: Mycket, effektivt och så ofta det går
Lagar mat: Alltid, köper aldrig färdigmat eller halvfabrikat
Favorit dryck: Vatten o ett glas rödvin
Hinner: Med det mesta jag vill, prioriterar och har oftast ngt att göra
Blogg: Det roligaste jag vet
Ensam: Varannan vecka har jag mina barn o varannan vecka ‘ensam’ – då blir det hög prioritet på träning mm
Barnvakt: Ja, det andvänder jag. Mormor och stora syskonen, ngn – några kvällar i veckan, om än bara för en timme’s träning – men då har lilltjejen oftast lagt sig redan, så hon märker inte alltid av det. Tonåringar kostar i barnvaktspengar- men det är de värda!
Shoppar: Inte lika mycket som förr, ligger inte på prioriteringslistan längre, skönt! Annars svag för shopping
Det bästa med livet: Att jag har fått en under livsenegi som jag aldrig tidigare haft! Kosten är allt säger jag bara!!!
Vänner: Skall man vara rädd om
Favoritpryl: Oj, flera stycken… 🙂
Bästa matverktyg: Grillen
Snyggaste delen på kroppen: Händerna o handled 🙂 – (vackert med fina händer), både gamla o unga!
Pratar: Gärna kost, hälsa o träning

Favorit citat: ‘The greatest glory in living lies not in never falling, but in rising every time we fall.’
Av en idol, Nelson Mandela

« Föregående inlägg  | Hem |  Nästa inlägg »

Lämna gärna en kommentar!

XHTML: Du kan använda dessa tagar: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

« Föregående inlägg  | Hem |  Nästa inlägg »