Smarrigt smör, mindre margarin

2012-09-26 11:40     18 Kommentarer    Kategori: Fett

På hotellet i helgen så kunde man se den tydliga trenden… Färre väljer margarin och flera väljer smör. Under våra 1,5 timme så fylldes smöret på vid flera tillfällen, margarinet inte!

Härligt. Längtar till dagen då margarinet är bara borta!!! 😉

« Föregående inlägg  | Hem |  Nästa inlägg »

18 Kommentarer + Kommentera

  • Jag åt hotellfrukost igår och där fanns, till min stora glädje, endast riktigt smör 🙂

    • Underbart!

  • Jag har också noterat detsamma. Något som jag verkligen saknar på hotellfrukosten är vispad grädde. Allt annat finns redan så jag hoppas att det bara är en tidsfråga.

    • Många gånger så får man det om man ber om det, men inte alltid med ett leende! 🙂

  • Och har ni tänkt på vad mycket reklam och extrapriser det är nu på milda, lätta osv. Men jag ser aldrig reklam för smör eller riktig grädde, det behövs väl inte!

  • Tror det ofta hänger ihop lite med priset. Brukar välja riktigt billiga hotell typ Formula 1 när jag reser och då är det alltid margarin, lättprodukter och annat skräp och köper därför numera aldrig buffefrukostar på sådana ställen. Men på bra hotell, kan ju frukosten vara alldeles underbar. 😀

  • Jag var på två olika hotellfrukostar som inte hade smör alls i veckan, BARA margarin.

    Tvi tvi tvi!

    • Usch! Trist, men det är mycket billigare med margarin tyvärr!

  • Hi-hi, kul!

    När jag går på restaurang, brukar jag alltid fråga om de använder margarin eller smör. Häromdagen var det en som såg riktigt förolämpad ut och sade att vi använder bara mantequilla (smör i Spanien). Sånt gillar jag. 🙂

    • Kul! Sånt gillar vi! 🙂

  • Gött 🙂

    Det verkar förresten vara något knas med ditt RSS-flöde. De senaste inläggen syns inte på Kostdoktorns sida.

    • Kollar på det. Tackar!

    • Jag ska kolla vad det kan vara

  • Wow, va mycket smör haha! 😀

    • Najs! 😉

« Föregående inlägg  | Hem |  Nästa inlägg »

Lämna gärna en kommentar!

XHTML: Du kan använda dessa tagar: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

« Föregående inlägg  | Hem |  Nästa inlägg »