Ketondoft och smak…
Jag känner en tydligt ketondoft/smak i munnen, så det är absolut på gång igen! Blir spännande att se vad mätaren visar!
Jag känner en tydligt ketondoft/smak i munnen, så det är absolut på gång igen! Blir spännande att se vad mätaren visar!
Jag är i finfin ketos enligt blodproven, men trots detta går jag upp i vikt?! Jag kör även periodisk fasta och äter kolhydratssnålt (är väl ketonerna bevis på)? Har några kilon kvar att tappa och tränar regelbundet. Kan det vara så att jag äter för mycket mjölkprodukter eller ska det inte spela någon roll så länge jag är ketos?
Hmmm, vad ligger dina blodketonvärden på? Mjölkprodukter har visat sig vara bov för flera, svårt att säga så här! Kan det vara muskelmassa om du ändå tränar en del? Eller känner du ökningen på dina kläder oxå?
Tack för ditt svar! Tyvärr märks även på kläder också även om jag gärna skulle hoppas på muskelökning. När jag mäter på morgonen har jag legat på 1,4-3 (men de gånger jag mätt senare på dagen har jag legat högre – kör ju periodisk fasta och tränar en del så blir det nog högre ketonhalter). Dock har jag låtit mig luras av ketonvärdena och ätit rätt stora mängder mat (om än kolhydratssnål) så det kanske bara är för mycket energi in trots att ketonerna hållts höga?
Hm, svårt att säga. Kanske är för stora portioner då! Testa att minska…
Nyfiken. Känner du nån skillnad på doften på din urin när du är i ketos?..
I perioder har min urin en väldigt stark, säregen doft, som inte hänger ihop med någon infektion eller så. Undrar om det kan vara ketosen…
Ja absolut. Jättetydligt är det! Så det stämmer.
Hej M
Jag har ätit väldigt strikt ketogen kost nu ett tag. Tyvärr kan jag inte göra detta för länge då jag får stora problem med mina kalium och magnesiumvärden. Har upplevt detta innan när jag legat extremt lågt på kolhydraterna även om jag tar mkt fett. Jag får då extremt mkt muskelkramper inte bara när jag sover utan även dagtid. Ex kan även musklerna i magen eller på andra ställen krampa då jag gör en rörelse. Men det allra värsta är att mina tarmar nästan slutar fungera, oavsett att jag tar mkt fett, fröer, inolaxol mm. Jag tar regelbundet magnesium och i perioder även kalium. När mina förra kaliumtabletter tog slut, tänkte jag slarvigt inte på att skaffa nya. Frågan är om jag alltid periodvis måste gå upp i kolhydrater eller om det framöver kommer att räcka att jag regelbundet alltid tar magnesium och kalium och försöker äta så mkt grönkål, broccoli, gurkmeja mm (och annat som innehåller kalium) Jag märker också att jag då jag får kaliumbristen så ökar jag sakta i vikt, då det blir fel på natrium-kaliumbalansen i kroppen vilket kan medföra viktökning och ödem. Det finns en del kalium i bananer, juicer och potatis men det är ju just detta jag inte vill kasta i mig i mängder. Ev får jag kanske göra det i en period nu.
Någon som känner igen sig eller har förslag på livsmedel med mkt kalium?
Har du funderat på saltbrist Susanne? Något jag oxå lärt mig kan ge samma/liknande symptom som du beskriver ovan. Testa en halv tesked havssaltflingor i vatten med lite lime (för smakens skull) och lite extra havssalt på maten. Det hjälper! Iaf har det hjälpt mig och flera jag pratat med.
Testa o berätta gärna!
Kram
Jag har saltat extra med “bra” salt. Problemet är att det blir fel på “natrium/kaliumbalansen” och osmosen i cellerna om man ligger för lågt i kalium och därpå saltar. Det kan medföra ödem/att man sväller upp/går upp i vikt. Så ligger man lågt i kalium kan det vara farligt att salta för mkt (eller äta lakrits,det finns dokumenterade fall inom medicinen gällande detta) …. Och jag märker det som sagt direkt på att tarmarnas rörelser nästan upphör .. :-((
Har börjat ta extra kaliumtabletter och äter nu mängder med avokado, broccoli, brysselkål, och någon enstaka banan 🙂 Jag vet att det rättar till sig efter ett tag. Antagligen fungerar min kropp inte att vara i djup ketos och träna hårt utan extra tillsats av kalium. Får nog bara acceptera faktum
Oki, tack… Du kan ju detta så bra! Så konstigt ändå att du skulle ‘behöva’ kolhydrater, som inte är essentiella! Men du känner ju din egen kropp bäst. Lycka till och hoppas du får ordning på det snart! 🙂
Hehe det blir bananer några dagar, sedan när kaliumtabletterna “kickar in” så räcker det nog med dessa och mängder med grönsaker och sallad som innehåller kalium. Letar efter grönkål då det innehåller mkt kalium men alla affärer verkar inte ha detta 🙁 Tänker aldrig bli en kolhydratjunkie igen!!