läser bloggen just nu!

'midsommar!'

Klockan är 3.55, på morgonen och jag skall lägga mig efter en hellyckad midsommarfirande med festligheter hemma hos oss! Vi började med att vara 6 vuxna och 6 barn men till slut var vi 12 vuxna och 11 barn! Vi hade riktigt trevligt ihop med mycket mat och goa röda gubbar!

 

Nu skall jag sova lite ;)

Midsommarkram på er alla läsare!

Läs hela inlägget »
Etiketter: midsommar!

Då är det midsommar! Härligt härligt!  En äggig frukost med smör, kaffe med grädde! Perfekt start!

Sedan blir det ut med 6 åringen och plocka blommor till midsommarkrans! 

 

Efter det blir det sill och ost lunch, ingen potatis här inte, men sambon tar sig några, helt säkert!

Efter lunch skall vi till Dömle Herrgård! Där var vi även förra året, lagomt med folk, härlig atmosfär, barnvänliga aktiviteter på lagom nivå och mysig stämmning! 

Vi skall ha med oss picknick fika, jorgubbar, LCHF choklad kladdkaka, grädde och kaffe! Filt att sitta på och stora pudeln!

 

Ikväll firar vi vidare med vänner, hemma hos oss! Det blir LCHF middag hela vägen! :D  Men mera om det senare! ;)

Super Glad Midsommar på er alla bästa läsare!

Läs hela inlägget »
Etiketter: midsommar!

1 burk 5 minuters sill

2 dl creme fraiché

1 dl majonäs

4 msk finriven färsk pepparrot

2 (större) blad basilika

1 msk hackad färsk koriander

2 cm finhackad purjolök

1/2 tsk vitpeppar

 

Skölj sillen väl i vatten, låt rinna av.  Blanda creme fraiché och majonäs.  Riv pepparroten fint och blanda i såsen.  Hacka basilika, koriander och purjolöken blanda i såsen och blanda med vitpeppar.

Smakar friskt och riktigt gott!

Läs hela inlägget »

Oj, kön till jordgubbarna var något lång när jag anlände! Det var bara att ställa sig i led och shoppa loss sedan! Mycket folk ute på Maxi!

4 liter gubbar, blev rätt dyrt! Men vad gör man? :) Gilla läget!

 

Nu skall jag lägga in 2 burkar (olika) sill och marinera champinjoner samt kött till imorgon! Det skall bli kul med midsommar!

Läs hela inlägget »
Etiketter: midsommar!, shopping

Midsommarutmaningen närmar sig sitt slut! En dag kvar!

Hur har det gått för dig denna vecka?

Kosten?

Träning / motion?

Jorgubbarna?

Handlingen?

Planeringen?

 

Jag känner mig i fas med utmaningen! Jag har hållit mig till träningen, minskat intag av nötter (geeez var jag kan överäta nötter, faktiskt!!), inte ätit några bär än, skall handla idag - men efter att jag har ätit, och det känns bra alltihopa

Läs hela inlägget »
Etiketter: midsommar!

Det närmar sig! Hur går det för dig?

Min vecka har varit riktigt bra! Bra matval och en hel del träning!

 

Det är 2 dagar kvar! Det fixar vi lätt med bra kostvanor och viljan att lyckas med vårat mål!

 

  • Snabb tips:
    En mugg med äggmjölk är ett bra och mättande alternativ vid plötsligt hunger under stressade stunder!

Idag och imorgon är de stora 'shopping' dagarna inför midsommar.  Lite tips inför shoppingturen:

  • Handla efter du har ätit, så att du är mätt - om du är hungrig så åker det lätt ner en mängd 'fel' saker!
  • Handla sill för att göra egna inläggningar.  Skölj och blanda sillen med precis sånt du gillar och som passar! Creme fraiche, majonnäs och kryddor! Super gott och ej med tillsatt socker!
  • Mycket vispgrädde, 40%igt!
  • Jordgubbar förståss!
  • Unna dig/er mycket härliga råvaror från grönsaksdisken, finns massor av underbara kryddor och örter som är färska.
  • Ägg!
  • Lime till vatten, ser fräscht ut och ger en god smak.
  • Om du skall grilla på kvällen, så är champijoner goda att grilla, lägg i en påse med hemmagjord marinad en stund innan.  Mums på grillen!
  • Köp nötter, alltid gott att knapra på på kvällen ihop med vännerna - vin och alkohol kan lätt 'skapa' sug och även skapar 'feltänk' att man då skall unna sig fel saker att äta.  Bra att ha nötter hemma då så det inte blir chips, popcorn eller choklad!

Monique's midsommar shoppinglista:

 

  • Inläggningssill
  • 1 apelsin
  • lime
  • färska örter, persilje, koriander, gräslök.
  • gräddfil
  • 3 liter vispgrädde
  • creme fraiche
  • jordgubbar
  • eko ägg
  • stenbitsrom till äggen med majonnäs
  • kött till kvällen
  • rättika till rättikagratäng
  • nötter, blandade
  • ostar, varierade brie, västerbotten, mm
  • vit balsamvinäger - gott till marinader o till sillen
  • körsbärstomater - det gillar barnen
  • champinjoner till grillning
  • rödvin

Något jag glömt tro? :)

 

Heja er som kör hårt hela veckan!!!!

Läs hela inlägget »
Etiketter: shopping, midsommar!

God morgon på er alla! Det är onsdag, bara 2 dagar kvar av utmaningen! Önskar er en fet bra onsdag - fylld av positiva och braiga val, med extra fett!

 

Snart dax att se över shoppinglistan inför helgens midsommarfirande! Jag kommer med lite förslag senare under dagen!

 

Må gott o stor kram på er!

Läs hela inlägget »
Etiketter: midsommar!, fett!

Hur gick det för dig igår? Många fina meddelanden på bloggen! Härligt att läsa.

 

Hoppas du känner dig stärkt och mera peppad inför denna högtidliga firande som kommer!

Hur går det med din planering?

Lägg in egen sill, snart dax att handla inför helgen, iaf sillen - god när den får dra sig några dagar.

 

Frukosten kan vi ganska bra tror jag! Någon ville ha tips på lunch!

 

RESTER, säger jag! Gör alltid lite extra mat på kvällen och ta med till jobbet.  Om inte du äter så pass mycket och mättande till frukost så du står dig tills du kommer hem?

 

Ibland står jag mig helt, och ibland inte - då tar jag mig tex 2 kokta ägg med majonnäs, eller några ostrullar med smör - som ett mellanmål, fast som lunch oxå!

 

Men äter ni lunch så ta gärna med egen mat! En köttbit, fisk eller wraps.  Till detta smör/fetsås och kanske avokado! Gott!

Vi är inne i dag två av vår utmaning!

 

Strikt LCHF hela vägen fram! Försök att undvika jorgubbar till på fredag!

 

Glöm inte heller det där lilla vad gäller motion i vardagen! Lite extra, denna vecka!!! Heja heja!

Läs hela inlägget »
Etiketter: midsommar!

Måndag, första dagen på midsommarveckan! Vill du vara med och köra strikt LCHF denna vecka? Hela veckan!!! :)

 

LCHF - MIDSOMMARUTMANING!

 

Se till att få en bra start på dagen, en fettrik frukost gärna på ägg, smör och avokado!

 

Och minst 10 min morgonpromenad! Varje morgon!

Här kommer en positiv måndagslista att tänka på inför Midsommarutmaningen:

  • Vi LCHF:are har god hälsa, den skall vi glädjas över. Varje dag! Oavsett om det blir utebliven resultat på vågen.
  • Köp ekologiska ägg.  Det är det värt.
  • Minst 10 min motion varje dag denna vecka! För dig som aldrig tränar är det en lagom utmaning, för den vana tränaren så öka med 10min på din träning istället!
  • Planera inför midsommarfirandet! Lägg in egen LCHF anpassat sill! OM du absolut vill ta en potatis på midsomar, så bestäm dig för en, leta upp den minsta och njut!
  • Hitta några lugna stunder under veckan, reflektera och tänk på hur duktig du är som fixar din kost och  hälsa så bra!
  • Belöna dig själv, men inte med mat! Köp ett fint plagg till midsommar eller plocka en bukett med sommarblommor.
  • Bestäm dig för att du skall lyckas, skratta mycket, tänk positivt och gå vidare och framåt om det ändå skulle bli ett mindre bra val! Men försök att hålla dig till BARA bra val denna vecka! Jag tror att du kan! :)
  • Midsommar är jordgubbar.  På fredag så är det ät, njut och må gott som gäller.  Använd mycket grädde, gärna ovispad - den mättar mera (mindre luft).  Midsommar är en gång per år, gör den bra för din del!

Lycka till under veckan! Vi kommer ha en toppen vecka... :)

Läs hela inlägget »
Etiketter: lchf, midsommar!

MIn midsommar var underbar! Vi är ett stort gäng som firar ihop varje år.  Traditionsenligt brukar det vara pick nick mm... Men i år blev det ändring!

Det blev en underbar god och festlig midsommar lunch på Dömle Herrgård!

 

Det var sill, lax i olika former, härliga sallader - bla coleslaw, och kallskuret kött... Jag skippade sillen (jag vet jag vet... midsommar o allt)! Men sill är inte helt min grej och dessutom om den är ändå inlagd i lag o såser där det är socker i så kan jag lika gärna avstå.  Jag äter hellre mer och gärna lax! :)

Detta bildgalleri kräver att du har javascript aktiverat och Flash installerat.

Jag hade mailat innan och hört mig för om jag skulle möjligen kunna få jordgubbar m grädde istället för tårta till kaffet! Inga problem! Det fanns även massor av grädde till kaffet och servicen var på topp! Dömle Herrgård kan varm rekommenderas! Vi skall absolut dit igen, och innan nästa midsommar så klart!

 

Efter kaffe o efterrätt så var det midsommar firande ute på gården! Underbart, mysigt, vackert och bara så himla bäst!

Detta bildgalleri kräver att du har javascript aktiverat och Flash installerat.
Läs hela inlägget »
Etiketter: midsommar!

Jag anser att nu har midsommar börjat... Solen bara strålar, jag sitter och njuter med ett glas rosé och bara älskar livet!

Ikväll blir det grillad oxfile med ngt gott till och en underbar mjuk o fin brieost!

 

Skål o skön afton på er alla!

Läs hela inlägget »
Etiketter: midsommar!

Tillbaka till toppen

Tillbaka till startsidan

Träningsbloggar | Styrketräning.net
Blogg listad på Bloggtoppen.se
Loading

Annonser:

Här tränar Monique Crossfit:

Senaste 5 blogg-kommentarer

bloglovin

Monique på TV

På gång

Moniques LCHFkurs

LCHF distanskurs

Vill du:

- Komma igång?

- Få peppning?

- Hitta ny vanor?

- Ha en nystart?

- Lära dig mera?

- Ha Monique som

egen kostrådgivare

INNEHÅLL:

- Att undvika

- Maten hemma

- Protein, fett, kolhydr.

- Familjen

- Mellanmål...

- Tips & ideér

- Stress / kortisol
- Viktminskning

- Omställning

- Socker

- Behov, belöning, beroende

- Serotonin

- Fruktos

- Fett

- Fettförbränning

- Kolesterol

- Vitaminer

- Mineraler

- Antioxidanter

- Rörelse & vardag

- Träning

- Mål

- Framgång

- Framtida hinder

- Nya vanor

 

MERA INFO HÄR

Datum

 6-12/5/2012

Low Carb cruise, Karibien

där Monique föreläser

 

28/6-1/7

LCHF campingen
Duse Udde Camping

Föreläsning & Zumba

Zumba med Monique

Moniques ZUMBA pass!!!

Vi svänger loss till underbara Latinska rytmer!

Välkomna!

MÅNDAGAR

Orrholmsskolan

kl20.10

ONSDAGAR

Kvarnbergsskolan kl20.10

BRA tillskott

bloglovin

Etikett Moln

Jag har gjort min hemsida själv med Hemsida24.

Här kan du Prova det Gratis