Kostdagboken - dag 2

Idag gick jag upp 6.30. Jobbar 7.30-16.30.

 

TISDAG (dag 2)

Kl 9.35

2 kokta ägg som mosades ihop med 1,5 dl riven fet ost (31%) och ca 30g smör.

En kopp Rooiboste (rött-te)


Kl 15

3 ostskivor med 3 tsk bregott emellan. En kopp te.

 

Kl 18.45

Laxfjärill med vitvinsgräddsås, smörwokade grönsaker och 2 msk smör ovanpå.

När jag jobbar heldag så blir det ibland lite mellanmål, jag tror det är bara för att alla (barnen) äter då, och känner jag efter så är jag lite sugen/hungrig. Men är jag inte med på mellanmålet så tänker jag inte att äta då.

 

Det är inga jättemängder jag äter, men jag blir ju inte proppismätt heller - det vill jag inte. Jag vill känna mig lagom nöjd. Och det gör jag. :)

 

Imorgon jobbar jag kortare dag...

Etiketter: kostdagboken, lchf, lavkarbo

Lämna gärna ett avtryck :)


  • Anna S 2012-01-10 20:03:58
    Vilken kanonfrukost, tack för det tipset! Jag tycker det kan vara rätt svårt att få bra frukostidéer, men nu vet jag vad jag ska prova i morgon iaf! :)
    Tack för en härlig blogg, du är en inspirerande människa!
  • Varsågod! Tack för komplimangen :)
  • ulla 2012-01-10 21:09:52
    Efter bara 2 dagar av din kostdagbok, kan jag konstatera att jag äter ALLTFÖR MYCKET ...... men skulle jag äta så lite som du gör skulle jag bli alldeles svag o darrig ..... har testat ......... Vi e alla olika :((
  • Visst är vi olika! :) Jag äter mig mätt, men måste känna efter - för jag skulle kunna äta mera 'där och då' men det mår inte jag bra av. Det är det som är nackdelen med att skriva allt här, för folk reagerar som du: 'Jag äter allför mycket' - men det behöver inte vara det... :)
  • Anna 2012-01-10 21:20:02
    Å vad det kan bli tydligt ibland, jag är kvar i äta var 4e timma Som var
    tvunget på light bantar tiden :( Ser ju att jag äter för mycket -
    Kul att du delger din mat- dag Tack :)
  • Varsågod! :)
  • Cam 2012-01-11 07:07:14
    Håller med, kanonfrukost! Dock har jag ett dåligt rivjärn och en gummiost i kylen. Kan knappt hyvla den, jag får skära bitar utav den :)

    Nej det är inga jättemängder du äter ... Är det som det verkar, att du äter mer dagar du tränar? Jag tränar ganska mycket, och höjer ofta på ögonbrynen när jag ser andras mattallrikar... "Hur fan blir dom mätta!?" Jag tror att min träning slukar en hel del energi.
  • När jag tränar så sent som jag gör på mån och ons (20.00-21.00) då äter jag mera. Skulle jag köra ett pass kl 16 eller 17 så skulle jag inte äta mera, men då blir ju middag kl 18.30-19 ca... Men det är lite olika oxå.
  • lena 2012-01-11 08:55:06
    Jag äter ungefär samma mängd som du, men lite annorlunda fördelat över dygnet. Jag äter nog lite mer protein men lite mindre fett. Efter att ha gått ned 18 kg så har jag nu hållit den här vikten, helt utan problem, i 9 månader. Efter en utlandsresa i vecka 5 skall jag ta de sista 5 kg. Min plan för det är : förändra träningen (mer styrka och mindre spinning), fakiräta (nej till bär, choklad, och allt annat över 3 gram kolhydrater/100 gram) och minska portionerna med en tredjedel (äta på maxad assiett). För att ta de sista fem krävs en förberedelse mentalt! Det är som i ett springlopp, spurten är värst! Sedan kan jag leva med min nya livsstil som LCHF.are livet ut och må gott!
  • Grattis, härligt att läsa! Hur mycket, ca i vikt, proteiner äter du på en måltid?
    Ja du, dessa envisa sista 5 kg! Att det ska vara så omöjligt!!! Suck! Men vill man 'svälta' ner dem? Värt det? Vet inte... :)
  • Anna-Lena 2012-01-11 11:14:33
    Kul att se vad och hur du äter. Men jag håller med inget stort intag ;0) Men de som tittar på vad jag äter tycker jag äter lite... förklaringen fett mättar bättre är mitt svar på det =0)

    Själv äter jag 3 (?) kokta ägg med bregott till frukost, Kanske skulle kunna gå ner till 2 och ist öka mängden smör?

    Lunch blir en mellanstor matlåda, ofta ngt kött och grönsaker, gärna med en extra fettkälla.

    mellanmål om jag ska träna efter jobbet... 1-2 babybellost / lite turkist yoghurt eller ännu hellre den ryska som är hela 17% fett =0), lite hasselnötter

    Sen blir det middag när jag kommer hem, som ofta ser ut på samma sätt som lunchen.

    Jag försöker äta när jag är hungrig inte efter klockan, vilket är stor skillnad nu mot förut - håller mig längre på denna frukosten.

    Ska bli spännande att läsa vidare under veckan. Kanske att man skulle testa att dra ner lite själv. Se vad resultatet blir. Orkar man lika mycket eller blir man hungrig fortare?!

    Tack för kanonblogg och ha en fin dag alla
  • Jag tror kroppen anpassar sig. Jag är ju nästan konstant i ketonfas, vilket ger bonus energi och mindre hungerkänslor... Sedan är det det där med hormoner (Ghrelin) :) som påverkar oxå, och stress tex. Mycket som spelar in! Inte bara portionsstorleken.
  • Eva 2012-01-11 11:15:58
    Brukar ta 2 ägg o 30 g Bregott till frukost. Det är ju gott men oväxling behövs och riven ost i låter ju jättegott och lättfixat - tack för tipset!
    Håller med alla nedan - bra att få lite insikt i hur andra gör också. Man är ju lite ensam och ibland lite bortkollrad i LCHF-världen. Bra med din blogg som är inspirerande och väldigt bra!
  • Tackar! :)
  • Ankan 2012-01-11 13:11:32
    Tack !!!! Jag äter för mycket & för lite smör .det ser jätte gott ut ! :)
  • Se mitt svar ovan om 'olikheter'!
  • Jonna 2012-01-11 15:41:51
    Hej!
    Det positiva med att du visar vad du äter är att det ger inspiration och ökad kunskap!
    Men problemet med att visa sin kostdagbok med mängd mat, är ju att man jämför den med sin egen - vare sig man vill eller inte. Det kan medföra att man tycker att man äter alldeles för mycket! Men det behöver ju inte vara sant eftersom vi alla är olika, och gör av med olika mycket energi.
    Jag tycker det är bra att du visar bilder på din mat, men tror det är bättre att inte skriva ut mängd.

    Tack för en bra sida!
    /Jonna
  • Håller helt med! Alla är så olika, och så mycket kan påverka, inte bara portionsstorleken!
  • Ethel Loberg 2012-01-11 20:48:46
    Va roligt att Du visar en veckovy av mat. Jag testade idag ägg,ost och smör. Oj va gott och oj va det mättad, med så "vanliga" grejer som ju faktiskt alltid finns hemma, Tack för detta!

    Jag börjar alla dagar med 2* mugg kaffe med stor boll vispad grädde och matsked kokosfett i. Efter detta är jag ohungrig minst fyra timmar så jag behöver aldrig mer än två mål mat per dag. Så visst är det fett som mättar inte skulle jag va mätt i fyra timmar på enbart två muggar svart kaffe.

    Och än en gång, tänk att så "enkla" varor som ägg,smör och ost kunde bli en sån braklunch! Tack Monique!
  • Varsågod! Livet blir enklare på LCHF anser jag! :)
  • Yvonne 2012-01-11 21:08:57
    Jag skulle nog känna mig i halvsvält av så lite mat. Tycker egentligen att det liknar dieten hos Itrim, men i stället för en pulverdryck i stället för lunch så blir det lite mer fett. Jag hade också rasat i vikt på den dieten men tror (!) jag varit väldigt hungrig.
  • Har ingen aning hur Itrims diet ser ut.
    Fast jag rasar inte i vikt, och jag svälter inte :) utan jag är mätt och nöjd och äter när jag blir hungrig. Tills jag blir lagomt mätt. Men alla är olika, viktigt att tänka på.
  • Sandra 2012-01-11 21:41:37
    Tack för din härliga & inspirerande blogg! Kaffe?
  • Varsågod. Kaffe? Ja tack :)
    Kaffe ibland, lite mera sällan nu, men gott är det!
  • lena 2012-01-12 10:25:33
    Du undrar hur mycket protein jag äter. Ungefär 300 gram protein(i vikt)/dag och det fördelat på 2-3 måltider. Börjar alltid dagen med två stora ekologiska ägg stekta i smör. Äter jag en biff eller en en laxfile´ på 150- 200 gram med några matskedar gräddsås och liiite grönsaker till lunch, så orkar jag inte så mycket mer den dagen. Jag steker i smör, har grädde i såsen och majonäs på räkorna mm, men i måttliga mängder och inget "extra". Jag är numera inte så hungrig efter träning (tack vare ketonförbränning), utan det blir en lchf-knäcke med lite bregott och en rejäl ostskiva(min passion) och ev 1/2-1 dl grekisk yougurt med ingefära eller kanel. Att ta de sista 5 kg tror jag handlar om mental styrka och att strukturera upp vardagen stenhårt! Att sätta upp en inre målbild och kanske kolla in något snyggt plagg som jag vill komma i(5 kg-en storlek). Det innebär att jag måste finna mig i att vara lite hungrig de första veckorna och variera min träning rejält. Men har jag fixat -18 kg, stabiliserat mig i 9 månader utan problem, så tänker jag ta det sista 5 kg! Vill du veta längre fram om jag fixar det?
  • mia-ettunderbartliv.blogspot.com 2012-01-12 13:18:38
    Tack för inspirationen, det är så häftigt att allt fler väljer att äta LCHF kost. Fortsätt att inspirera oss.

Senaste inlägg

Senaste kommentarer

Bloggarkiv

Länkar

Etikettmoln