Kokosmjöl och kokosmjöl (?)

Hur är det nu med kokosmjöl. Tydligen finns det olka varianter på detta mjöl. Vilket jag inte vetat om förrän nyligen.

Utan jag har köpt det som jag trodde var kokosmjöl, då det stod det på paketen (köpte offantlig stor mängd då)... Men med lite hjälp från Marianne så har jag fått lite bättre begrepp om det hela!

 

Hos Marianns LCHF mat och bak kan du läsa allt som är bra att veta om kokosmjöl! Tack Marianne... :)

Från: Marianns LCHF mat och bak Från: Marianns LCHF mat och bak

Äkta kokosmjöl ska innehålla endast 4 gram kolhydrater/100g. Det är ett tips för att skilja åt kokosmjöl och malda kokosflingor.

De två sorterna beter sig olika tydligen.

KokosMJÖL innehåller inga tillsatser, man pressar bort nästan all vätska och olja från köttet vilket ger den hög fiberhalt och lågt kolhydratsinnehåll.

 

Nu ska det bli ordning på kunskapen (hos mig alltså). Mitt 'kokosmjöl' (malda kokosflingor) har dock fungerat ypperligt för det jag har använt det till. Men det förklarar varför vissa inte får till mina frukost smörgåsar när de använder det riktiga mjölet!

 

Visste du om skillnaden?

Lämna gärna en kommentar :)


  • Anna 2011-12-22 11:40:52
    Jag visste inte om skillnaden :( Är det likadant med mandelmjöl?
  • Thomas 2011-12-22 13:30:32
    Såg detta när jag var på hälsokostaffären ...det stod kokosnötmjöl på den ena påsen och kokosmjöl på den andra... inte ens damen i affären visste att det var skillnad...
  • Carina 2011-12-22 16:11:38
    På Hälsomässan pratade jag med företaget nedan om deras fettreducerade mandelmjöl ... jag skulle handla senare på dagen men så kom det annat emellan ... har inte hittat det sedan ... Kanske någon annan som provat och kan beskriva skillnaden på det fettreducerade mandelmjölet och vanligt mandelmjöl?

    http://www.funksjonellmat.no/mandelmel/om/
  • Nina Westerback 2011-12-22 19:29:12
    Jag har lite misstänkt att det finns olika. Nu förstår jag också varför en del inte lyckats med mina kokosplättar! Tack för det! Själv har jag däremot nog det äkta kokosmjölet, så jag gissar att nån annan haft kok
  • Nina Westerback 2011-12-22 19:30:33
    ...osflingsmjöl (forts. på föregående kommentar som gick av!)
  • Lars 2011-12-23 11:04:26
    Hej,
    Bra bloggar även denna om kokosmjöl, visst finns det olika sorter men den sort (Aman Prana) du visar är inte unik utan snarare falsk. De har ingen unik framställningsmetod som ger 4g kolhydrater. Vid framställning av cocosmjöl hamnar kolhydratsnivån på ca 20g/100g, sedan finns det givetvis mängder av bra och dåliga mjöl, ofta är priset vägledande. Oberoende näringsvärdetester visar det sig att även detta kokosmjöl har 20% kolhydrater. Hur ska man som konsument kunna skilja på mjölen om de har falsk varudeklaration. Jag ställde denna fråga till olika tillverkare då nämnda mjöl avvek så mycket i näringsvärde. Kan skicka över testreslutat jag fick om du önskar.

Senaste inlägg

Senaste kommentarer

Bloggarkiv

Länkar

Etikettmoln