LCHF lussebullar

LCHF Lussebullar

4 ägg + 1 gula
50 gram smält osaltat smör
1 dl grädde
1 dl kokosnötsmjöl

1 dl mandelmjöl
5 msk fiberhusk
2 tsk bakpulver
1 påse saffran 0,5 gram
1 äggvita för pensling

 

Gör så här:
Vispa ägg fluffigt i ca 5 min.
Smält smöret och blanda i saffran och grädden, vispa samman. Blanda detta i äggvispet.

Blanda de övriga torra ingredienserna väl och blanda ner dem i smeten. Låt svälla i minst 5-10 min.

Ta en fryspåse och häll smeten i den, klipp ett hål i hörnet och spritsa ut smeten på bakplåt med bakplåtspapper.
Pensla bullarna med vispad äggvita.Strö över kokosflingor som alternativ till russin.

 

Grädda i 175 grader i ca 15 min.

Tips: Om du änskar söta lussebullar (kanske till barnen) så lägg till 3 msk sukrin när du vispar äggen, minska på 1 msk fiberhusk då.

 

Inspiration till Lussebullarna är hämtad från Marianns LCHF mat & bak

Lämna gärna en kommentar :)


  • Malin 2011-12-01 12:46:39
    Provade preics att göra lussebullarna, men det resulterade i en slängd deg som var på tok för "torr". Jag gjorde efter Marianns recept igår, och fick inte heller dem bullarna att bli fluffiga. Smaken var där inget fel på. Vad gör jag för fel??? Jag följer receptet slaviskt, men lyckas ändå inte. :( Jag måste ju så ägg-smeten och de torra ingridienserna att gå ihop. Har då använt mig av en slickepott för att blanda samman, och det är där det känns som att degen/smeten "dör"... Hjälp!!!!
  • Hmmm... jag var oxå tveksam till degen och överraskad att resultatet blev så bra (med tanke på degen)... Vet inte vad som hände med din :(
  • Fröken Nilsson 2011-12-01 13:52:41
    Men så smart!!!! att spritsa ut dom.......jag fick inte till ngt rullande utan klickade ut dom i formar istället.
    tack för tipset <3
  • Eller hur! Inte min idé, fördelen med att vara så många i köket! :)
  • caena 2011-12-01 14:33:19
    Provar nu.. hoppas på ett bra resultat.. vill inte använda mig av sötningsmedel eller socker så jag hoppas på ett bra resultat..
    Däremot så försvann ALL fulffighet från äggen när jag blandade i smörröran.. fick ihop en deg iaf, som nu väntar på att svälla.
  • Trine RJ 2011-12-01 17:54:41
    Hei. Ser ut som det ble laget mye godt i går kveld :-)
    Jeg lurer på om det er malte mandler eller fettredusert mandelmel som skal brukes i oppskriften der det står mandelmel?
  • Har köpt mandelmjöl (mel) :)
  • maggiem 2011-12-03 15:45:15
    Äntligen ngt som liknar BRÖD. Jag blev så lycklig. Nästa sats blev med kardemumma och lite philadelfiaost. Med plasthandskar gick det lätt att rulla frallor. Tack för toppenreceptet !
  • Maggiem, jag sa precis samma sak! Detta kan ju bakas utan saffran och användas till frukost frallor! Mumma!
  • Trine RJ 2011-12-04 16:36:56
    Takk for svar, men det var ikke helt det jeg mente (ikke så greit med norsk/svensk). Det jeg tenkte på er at det finnes to typer mandelmel. Det ene er rett og slett malte mandler (man slipper jobben med å gjøre det selv) og så er det fettredusert mandelmel (slik som det som selges av f.eks. Funksjonell mat i Norge). Det fettreduserte mandelmelet trekker til seg mye mer væske enn malte mandler.
    Hvis du i oppskriften har brukt mandelmel som tilsvarer malte mandler så kan det være forklaringen på hvorfor enkelte fikk en svært tørr deig, hvis de har brukt fettredusert mandelmel. De må da justere med enten å bruke mindre mel eller øke væskemengden.
    Håper du forstår hva jeg mener, selv om jeg skriver på norsk :-)
    Fortsatt fin søndag! :-)
  • Julia 2011-12-08 10:46:06
    Hur många bullar blir det av det här receptet, ungefär? Och hur många kolhydrater?
  • Hm, hur många blev det, ca 10 st... :)
  • Linda 2011-12-10 09:30:18
    Gjorde detta recept i morse, men bytte saffran mot brödkryddor. Sedan plattade jag ut till tekakor. Vilken smarrigt frukost!! Och mättande!! Det blev 10 st, jag åt två st. Lördagslyx!

Senaste inlägg

Senaste kommentarer

Bloggarkiv

Länkar

Etikettmoln