LCHF hamburgarbröd

2 dl sesamfrön


1 dl cocosmjöl


1 msk fiberhusk


1 krm salt


2 tsk bakpulver


2 dl vispgrädde


2 ekologiska ägg


1 dl finriven ost (kan även uteslutas)

 

Gör så här:


Värm ugnen till 200°C.


Mixa sesamfrön i en mixer så den blir mjölig. Lägg över i en skål och blanda i cocosmjöl, fiberhusk, salt och bakpulver. Vispa äggen lätt med gaffel och blanda grädden med äggen, rör i osten och häll äggblandningen i mjölblandningen.

Rör ihop och klicka ut i 'hamburgarbröd' storlek på bakplåtspapper på en ugnsplåt. Ha över några sesamfrön på bröden. Grädda i ugnen i 15 minuter.

 

Lämna gärna en kommentar :)


  • Matgiken 2011-10-13 15:09:09
    Ska definitivt provas! Använder du skalade eller oskalade sesamfrön? (Tror att det är de senare som jag har hemma nu...)
  • Fick gå och kolla, står skalade... Funkar säkert med oskalade, eller? ;)
    Lycka till... gott gott!
  • anna 2011-10-13 15:26:44
    hej!

    vart köper du cocosmjölet? har letat men finns inte i affärena så antar att du skickar efter genom nätet?
  • Jag har köpt i en 'invandrarbutik'... Finns på lchfbutiken.se annars :)
  • Marie 2011-10-13 22:14:00
    Det verkar som om de flesta kolhydraterna sitter i skalet på sesamfrön. Köper alltid skalade. De har 4,1g/100g kolhydrater. Skalade har ca 11g.
  • Ok, tack! :)
  • Anette 2011-10-13 23:02:25
    Hej! Har du möjligen räknat ut hur många kolisar det blir per bröd?
  • Skall försöka, om jag nu kommer ihåg detta! ;)

Senaste inlägg

Senaste kommentarer

Bloggarkiv

Länkar

Etikettmoln