HÖGA tittarsiffror!

Programmet hade 480 000 tittare, vilket är tydligen högt för Vetenskapens värld.

Eftertittningen på SVT play var också ovanligt hög. Cirka 27 000 unika besökare var inne.

 

Detta känns riktigt kul och spännande! Nu hoppas vi på förändringar....

Dagens kostråd till diabetiker

Jag pratade med en tjej som jobbar inom hemtjänsten, där diabetes patienter skall serveras frukt och smörgås på både förmiddagen och eftermiddagen, dessutom havregrynsgröt till frukost!

 

Det gör ont i mig när jag hör detta! Gamla människor som får blodsockerhöjande mat pga 'fel kostråd' och en massa mediciner för att sedan kompensera denna kolhydratsrika maten! *Ryser*!

Det måste bli ändring!!!

Etiketter: ifrågasätt!!!, tv

Lämna gärna en kommentar :)


  • elsa44 2011-09-22 10:07:16
    Hej! Måste lyssna med dej. Du skriver om havregrynsgröt till frukost. Det äter min man så gott som varje morgon med havremjölk och en äppelmos. Förövrigt så försöker vi dra ned på kolhydrater så bra som möjligt. En o annan potatis blir det. Trodde inte att gröten var så dåligt. Kan du ge ett bra svar som jag kan visa min gubbe. Det tar bättre när andra upplyser honom om hur han ska äta och inte jag som är novis på ämnet.
    trevlig sida du har. Har varit inne och läst lite men inte kommenterat.
    mvh
    Elsa
  • Havregryn är spannmål. Detta undviker vi helt inom LCHF. Äppelmos är bara socker ;) ... En mycket kolhydratsrikt frukost tyvärr. Läs på havregrynspaketet hur mycket kolhydrater det finns, jag har det inte i huvudet. Inom LCHF så har vi koll på att inte kolhydratsmängden skall överskrida 5g/100g innehåll. :)
    Lycka till!

    Har nu kollat... Havregryn har HELA 56gram kolhydrater! (Coco cola har 10.6 ;)
  • Sandra 2011-09-22 10:24:29
    Jättekul! Prorammet var toppen bra, och du med :) Jag har hört att du har varit med på Halv åtta hos mig, finns det programmet någonstans på din hemsida? Jag skulle jätte gärna vilja se det. Är helt såld på det programmet..... Och med LCHF kan det väl knappast bli annat än bättre ;)

    Appropå dagens kostråd. Ja, man blir verkligen ledsen när man hör om maten till diabetiker. Och andra överviktiga/sjuka också för den delen. Häromdagen berättade min mamma att läkaren sagt till henne att hennes blodtryck var för högt, likaså det "onda" kolestrolet. Läkarens rekomendationer var: Gå ner 15 kg i vikt genom att motionera (kan tilläggas att min mamma har ett arbete där hon står och går hela dagarna, så där ligger inte problemet), ät mindre portioner, ät inte fet mat och akta dig för ägg!!! Min mamma äter som så många andra alldelse för mycket socker och stärkelserik mat. Så en kostomläggning bör hon absolut göra. Själv har jag både visat och förklarat för henne om LCHF men hon lyssnar samtidigt till media och andras skrämselpropaganda om hur farligt mättat fett är, och hon vacklar än hit än dit....
    Så jag håller med dig, Monique. Det måste bli en ändring!
  • Tack... Halv åtta hos mig fanns på nätet, men tror inte det finns kvar. Så tyvärr vet jag inte om den går att se så här långt efter! Det var riktigt kul!!! :)
    Hoppas din mamma kan ändra sig så småningom...
  • PeterP 2011-09-22 10:39:17
    Programmet var lysande! Förändringar kan vi nu vänta oss... Det bara måste komma!
    Bra jobbat Monique!
  • Tack Peter! :)
  • maya 2011-09-22 10:45:48
    Hej, programmet var toppen:=)Jag måste fråga om ägg...är det verkligen inte farligt mmed ägg?eftersom vi äter massor med ägg här hemma, dagligen alltså!Äggen har blivit den magiska lösningen:=)..men jag kan liksom inte blunda för alla andras åsikter och varningar..det är väl bra att ifrågasätta saker, vad?tack för svaret.
  • Hej Maya,
    Ägg är helt ofarliga, dessutom det bästa du kan äta! Kommer ett 'ägg inlägg' på bloggen snart ;)
  • Sofia E 2011-09-22 11:04:31
    Min sambo är kroppsarbetare och klarar att äta mycket kolhydrater utan att gå upp i vikt. Däremot är frågan hur han skulle klara sig utan sin havregrynsgröt, potatisen och läsken den dagen han byter jobb ;) En fundering jag har är ju hur jag skall göra med min dotters kost (hon är 2 år). Jag försöker lägga upp mer sås (grädd- eller créme f-baserad) och proteiner på hennes tallrik så att inte kolisarna tar överhanden. Tyvärr är hon inte ett fan av paprika/squash/broccoli etc ännu men det kanske kommer. Nu har jag även infört röd mjölk i familjen. Små små steg mot en bättre blodsocker balans för oss alla!
  • martin 2011-09-23 03:12:46
    Jag har levt med typ 1 diabetes i nästan tjugo år och vill dela med mig av mina erfarenheter till alla med denna diagnos, unga som gamla.
    Konditionsträning är bra, men vad som hittills inte lyfts fram tillräckligt är den extraordinära effekt som tyngre muskelträning ger. De dagar då jag lyft vikter (c. 15 min intensiv träning) kan jag ofta klara mig på fyra, fem enheter snabbverkande (humalog) insulin per dag.
    Mitt råd är alltså: gå till gymet och lyft tyngre vikter tills du är för trött för att lyfta mer. I gengäld kan du åtnjuta en avsevärt högre livskvalité, med fantastiskt jämna blodsockerkurvor.
  • Nina 2011-09-23 08:13:59
    Elsa44 och Sofia E. Vi har ätit mycket havregrynsgröt i vår familj, men nu har nästan alla slutat. Det går och vi mår mycket bättre nu! Havre innehåller fytiner som bl a hindrar kroppen från att ta upp en del viktiga mineraler. Jag har mina teorier om varför jag och min man drabbats av vissa problem med leder och dylikt. Googla på fytiner så hittar ni mer att läsa.
  • LM 2011-10-19 11:25:46
    Ser OERHÖRT illa ut när du tar dig friheter som att skriva: "Detta undviker vi helt inom LCHF".
    Vad i h-vete menar du ? Att det är du som är diktator för en sekt du kallar LCHF.
    Ursäkta men stäm ner tonen riktigt ordentligt är du vänlig !
  • LM
    Ursäkta mig men vad är detta för påhopp? Jag är dock kostrådgivare inom LCHF och anser att havregryn är INTE lchf! Sen om folk väljer att göra en egen lchf-variant som inkluderar havregryn eller annan spannmål/kolhydrater så är det helt upp till var och en. Men se bara kolhydratsmängden! Vad är det du inte har förstått?
    Behåll gärna dina otrevlig påhopp för dig själv, eller läs andra bloggar som passar dina åsikter.
  • RonnieM (kostrådgiver student) 2011-10-19 18:29:57
    LM -en kostrådgiver innen LCHF sin oppgave er å gi råd om LCHF kosthold. Havregryn og eplemost inneholder alt for mye karbohydrater til at det inngår i et slikt kosthold uansett hva du måtte mene om det. At Monique utaler seg om dette, er fordi hun er kostrådsgive innen LCHF. HALLO? RonnieM

Senaste inlägg

Senaste kommentarer

Bloggarkiv

Länkar

Etikettmoln