Varför och vilket kokosfett?

  •  Kokosolja sikljer dig från annat mättat fett med sina medellånga fettsyror och genom att det inte cirkulerar i blodbanorna, utan sänds direkt till levern där det omvandlas till energi istället för att lagras som kroppsfett.  Ämnesomsättningen påskyndas av medellånga fettsyror genom förbränningen.
  • Kokosoljan är idealisk i lågkolhydrats kost!
  • Kokosoljan är den mest värmetåliga av alla oljor (inkl. smör).
  • Kokosoljan är mer mättat än smör.
    (En fördel med mättat fett är att molekylen inte kan angripas av fria radikaler eller skadliga oxidanter.)
  • Kokosoljan är rik på laurinsyra.
    (Det visar sig hämna bakterier-, virus-, och svamtillväxt.  Laurinsyra är en viktig komponent i mammans bröstmjölk som skyddar det ammande barnet mot infektioner.)
  • Kokosoljan höjer inte blodsockernivåerna.
  • Kokosoljan stimulerar fettförbränningen.
  • Kokosoljan sänker det onda kolesterolet.
  • Kokosoljan skyddar mot infektioner.
  • Kokosoljan motverkar hudens åldrande - den kan användas direkt på huden, torra läppar eller som hårinpackning.

Den är god i kaffe eller som smör på en oopsies...  i bakverk och i stekpannan!

 

Den bästa är den som är dyrast - den är inte raffinerad! Den har alla godas näringsämnen och smaken kvar.

Den andra är raffinerad - men den är fortfarande bra att steka mat i och använda som fettkälla, dock utan hälsovinster.  Men den ger ändå bra mättnad.

Den som går att köpa på mataffären, ni vet den silvriga i kyldisken är inget att rekommendera anser jag.  Den är raffinerad, dessutom så är det Unilever (margarin) som är producent åt det silvriga paketet.

 

Den är härdad, ändrad från dess naturliga form!  Inte alls bra för våra kroppar!

Det finns många olika sorter av kokosolja.  Det viktigaste är 'extra virgin EKOLOGISK kokosolja!' Kallpressad ekologisk kokosolja är bra den med!

Helst så skall kokosolja vara i glas, men det är oxå dyrare, ibland köper jag denna i plastburk (den går åt så fort) annars köper jag oftast Cocosa via nätet.  Billigast där.


Tryck HÄR så kan ni läsa o se!

Etiketter: fett!, bär

Kommentera gärna inlägget:


  • kika 2012-01-17 14:28:58
    Kokosfett tar jag varje morgon i mitt te:) Har gått ner i vikt och blivit av med candidan till på köpet. Så supernöjd.
  • Cecilia 2011-09-01 22:56:31
    Hej Monique!
    Såg i ditt svar till Anne O:s svar att du äter 100-200g fett/måltid, stämmer verkligen det?
    Jag har tidigare fått höra att 90-120g eller mer per dag. Är det bara så att du tagit fasta på "eller mer" eller rekommenderar du så mycket fett per dag?
    Ska bli jättespännande att se programmet på TV!
    Kram Cecilia
  • MarieK 2011-09-01 21:05:22
    Intressant att läsa om kokosoljan. Jag försöker lära mig att uppskatta den i teet istället för grädde. Och nu när den dåliga oljan äntligen är slut så ska jag nog testa att börja steka i den också.
  • Anna-Lena 2011-09-01 20:34:51
    Har fått 2 burkar kokosfett av en kompis, så denna info var bra =0)
  • Anne O 2011-09-01 14:23:49
    Hej, hur mycket kokosfett/olja ska man äta på en dag? Blir snurrig på detta...
    Tack för snabbt svar ;) / Anne med kompis
  • Finns inget 'givet' svar! Jag äter ca 100-200g fett/måltid. :)
  • Lena 2011-09-01 12:40:12
    Kung Markatta's kokosolja (Innehåll: Kallpressad kokosnötsolja = från KRAV-kontrollerad ekologisk odling) i glasburk finns i ICA's sortiment.
  • Den är jättebra, har dock varit slut på Karlstad Ica Maxi i flera månader :(
  • A 2011-09-01 12:14:19
    "Kokosoljan producerar energi i kroppen och kan inte lagras som kroppsfett! Ämnesomsättningen påskyndas av medellånga fettsyror genom förbränningen."

    Nä nu har du nog trott lite för mycket på reklamen för vissa av dessa. Naturligtvis kan kroppen lagra energi från kokosfett som kroppsfett också. Däremot är det sant det är snabbare tillgänglig energi som kan användas mer "direkt" av kroppen. Men det är absolut ingen skillnad mot annat fett i huruvida överskott kan lagras som kroppsfett.
  • Kokosfett skiljer sig från annat mättat fett med sina medellånga fettsyror och genom att det inte cirkulerar i blodbanorna, utan sänds direkt till levern där det omvandlas till energi i stället för att lagras som kroppsfett, detta gör att ämnesomsättningen ökar.
    Jag läser allt jag kan om kokosolja, nu har jag ändrat lite i texten för att tydligöra det hela.
    Jag har förstått att det är skillnad mot annat fett :)
  • Johanna 2011-09-01 10:57:26
    Tack för tipset. Detta får inhandlas under nästa månads LCHF-budget. Har precis börjat fylla på förrådet och kan inte köpa allt på en gång.

    Första veckan med LCHF är nu passerad och jag har minskat i vikt, jippii! Det blev ett minus på 0,8 kg vilket jag är NÖJD med! 31.6 kg tappade, fem kilo kvar :-)

    Kram Monique och TACK för din underbara blogg.
  • Grattis Johanna!!!! Så bra jobbat! :)
    Var inne på din sida, fint! Och blev full i skratt när jag läste:
    om saker du ogillar: "Folk som äter med öppen mun eller ljudligt på något annat sätt. Typ drar gaffeln mellan tänderna så att det låter eller tuggar så hårt att det bara låter äckligt + folk som pratar med mat i munnen."

    Det kunde lika gärna varit mina ord! Är det något jag inte står ut med så är det precis detta! Hihi! :)
  • solblomma 2011-09-01 10:43:36
    Jag köper Cocosa kokosolja på bodystore.se. Tror att det är billigast där. Jag har dessutom tur som bor 5 km från deras lager i Trollhättan, så det är bara att cykla dit och köpa direkt utan några frakter. De har dessutom ett enormt utbud produkter som passar oss LCHFare. Mandel, hasselnöt och kokosmjöl bla.
  • Emmy 2011-09-01 10:27:03
    Tack, har beställt nu! :)
  • Sara Berlekom 2011-09-01 08:41:20
    Jag köper kokosolja i invandrarbutiken i stan. Borde vara ok eftersom det är olja och inte härdat eller? Inget känt hälsokostmärke förstås utan en flaska väldigt opraktiskt att få ut oljan men väldigt mycket billigare än hälsokosten 18 kr för 250 ml.
  • Den kanske är raffinerad, men helt ok till matlagningen.

Senaste inlägg

Senaste kommentarer

Bloggarkiv

Länkar

Etikettmoln