Gravid, ammande och LCHF?

Går det att äta LCHF när man är gravid, eller när man ammar?

Självklart kan man det.

 

LCHF är helt naturlig mat!  Det är inte konstigare än så...

 

LCHF gör att mamman mår bra, blir mindre svullen (samlar inte alls på vätska på samma sätt som annars), ökar normalmängd i vikt och ger sitt barn all den näring den behöver. 

 

Är du gravid och känner dig svullen, speceillt nu på varma sommaren - då kan ett tips vara att dra ner på frukt, faktiskt.  Det hörde jag av Dr Michael Fox på kryssningen i USA - att fruktosen kan vara en bov. 

På kryssningen var det en gravid kvinna med som var riktigt svullen om fötterna, vaderna o leder... Hon slutade omedelbart med frukten och det tog 1-2 dagar så var svullnaden borta, fotknölen syntes igen och hon kännde en enorm skillnad - trots 30°c värme.

Bilderna är tagna av fotografen Monica Dart Bilderna är tagna av fotografen Monica Dart

Jag har ingen bevis för detta, men är det jobbigt med svullna ben i värmen så kan det vara värt att testa, tycker jag.

 

LCHF passar utmärkt till både gravida och ammande mammor.  Jag är helt utan tvekan!  Naturlig kost är det bästa för kroppen, för alla, alltid!

Bra att äta:

  • Proteiner i form av kött, fisk, ägg, kyckling....
  • Fett i form av kokosolja, smör, omega-3 kapslar, grädde och feta ostar.
  • Grönsaker (& bär) i form av avokado, kål, broccoli, blomkål, bär i lagom mängd, aubergine, zucchini, ruccola, är du tålig och tycker om rotfrukter så ät det också...

 

Bilderna är lånade av fotografen Monica Dart.

Etiketter: gravid & ammande

Kommentera gärna inlägget:


  • michaela 2011-11-23 15:25:17
    Nu har jag tagit mig i kragen igen,å jag mår super,och sötsuget har försvunnit :) Din blogg är super ska du veta, mycket bra recept tips :)
  • michaela 2011-11-21 03:42:22
    Hej! jag har ätit lchf i 2,5 år nu och har minskat - 16 kg från 67-51kg.har mått superbra och varit rätt sträng när det gäller godis och sånt,hade på sista tiden noll tolerans. Nu är det så att jag är gravid i fjärde månaden och har tyvärr hamnat i kolhydratfällan,tillåter mig själv att unna mig godis och sånt.Detta har resulterat i en viktuppgång på 5 kg hittills. Jag accepterar att man måste gå upp det man måste men är rädd för att bli som en kossa om jag fortsätter att äta såhär. Jag äter i det stora hela enligt lchf men det är bulla och godis och sånt som tillkommit. Inte att förglömma så fastnade jag i den här fällan på grund av mitt illamående,då jag åt det som jag kunde.Vad skall jag göra för att komma tillbaka till mina gamla runtiner igen?borde jag helt lämna bort allt "sött"? det är inte så att jag mår dåligare kroppsligt av att äta socker ibalnd,men det är mera psyket som får sig vraje gång man ställer sig på vågen hos barnmorskan.Har nämligen det senaste året varit väldigt noga med min vikt.Snälla hjälp mig:) mvh michaela
  • Det är som du säger, att undvika allt som höjer blodsocker och ger insulinpåslag, vilket då ger mera sötsug.
    Hoppas du hittar tillbaka - du kommer må toppen på LCHF som gravid! :)
  • Jeanette 2011-07-16 09:40:40
    Jag har ätit LCHF ända sedan min minsting var 3 månader och ammar fortfarande mera än ett år senare. Förstår inte varför man skulle äta skräp bara för att man ammar. Enda skillnaden till riktig LCHF var att jag valde dricka mjölk. Men det har jag slutat med nu. Jag har också (främst första halvåret) ibland ätit de rotfrukter som har minst kolhydrater. När det var bästa apelsin säsongen njöt jag av en apelsin om dagen och nu äter jag nog jordgubbar. Jag vill säsongsäta.

    17 kg mindre än före graviditeten är resultatet. Och jag behöver mindre sömn.

    Jag har alla graviditeter lidit av hyperemesis. Svårt illamående, halsbränna och inte orkat sitta, bara ligga nere. Nu försöker vi få en baby till och den graviditeten blir på LCHF. Väntar på ett plus nu bara. :)
  • Härligt att läsa! Heja dig! Lycka till med nästa graviditet, hoppas den blir snart då! :)
  • Sara 2011-07-16 08:20:18
    Bra att veta :) Misstänker dock att jag inte skulle kunna köra lchf de första månaderna av graviditeten. Mitt illamående var väldigt lchf fientligt. Jag avskydde alla smakrika grönsaker broccoli, kål och liknande och avokado som jag alltid älskat kunde jag inte äta. Protein hade jag också jättesvårt för.

    Funderar på om det hade varit annorlunda om jag hade ätit lchf då (var med inne på GI då) kanske hade det känts annorlunda då. Som det var då ville jag bara ha salta kex och sur frukt. Amning däremot hade det varit jättebra tror jag var konstant hungrig de första året jag ammade och rasade i vikt .
  • Linda 2011-07-15 18:42:30
    Hej!
    Bra inlägg Monique! å tack för din fantastiska blogg =)
    I mitt bagage har jag 3 graviditeter varav den sista med lchf. Min viktuppgång de första 2 var 25 kg och på min lchf - graviditet (liberal) gick jag enbart upp 14 kg. Ut kom en tjej på 53cm och 3800 så jag rekommenderar lchf även under graviditet =) Vad det gäller amning så gick jag över till lchf under tiden som jag helammade mitt andra barn. Det jag upplevde var att dottern åt under kortare tid men höll sig mätt lika länge. Detta tolkar jag som fetare mjölk på lchf. Mitt tredje barn är idag 6 veckor och nu är jag inte så liberal i mitt ätande utan har gått över till strikt lchf (max 20g kh/dag). Märker ingen skillnad på henne. Hon följer fint sin kurva och är mätt och nöjd.
    Kontentan av min erfarenheter är att lchf är inga problem under vare sig graviditet eller amning. Mår mamma bra och äter en näringstät mat så mår bebis bra!
    Har man illamående under graviditeten så kan jag rekommendera räkor, avokado med creme fraiche. Det funkade för mig =)
  • Lotta 2011-07-15 15:05:54
    Körde LCHF förut men inte alls lika strikt sen jag blev gravid. Dels för att min kropp ville ha kolhydrater i form av grovt bröd och lite juice då och då (enda som funkat mot konstant illamående) och dels för att jag faktiskt inte vågar köra LCHF fullt ut när jag har ett liv i magen som växer (rätt eller fel). Och mina värden har aldrig varit bättre än nu!
    Att inte proppa i sig sötsaker tycker jag är självklart, det är väl inte unikt för LCHF?
    När jag har fött barnet kommer jag nog återgå till LCHF, men med mer ovanjordgrönsaker än tidigare.
  • Anna-Karin 2011-07-15 13:11:14
    Hej!

    Tack för att du tog upp detta, låter ju otroligt bra att man kan fortsätta äta LCHF oavsett om man är gravid eller ammar. Bra med tipsen oxå på nyttiga källor så man får i sig det man behöver. Tack för en otroligt bra blogg!
    Mvh Anna-Karin
  • Pernilla 2011-07-15 12:27:15
    Hejsan!

    Jag tycker också detta är intressant. Jag åt LCHF innan jag blev gravid, men när väl det enorma gravid-illamåendet kom då hjälpte ingenting mer än kolhydrater. Pasta, bröd och bakad potatis var det enda jag helt plötsligt kunde äta.

    Det som jag inte längre kunde äta var fet mat, kryddad eller smakrik mat och stekt mat...

    Har du möjligtvis något tips på vad i LCHF man ska äta då? Jag försökte däremot gå över till GI när det inte gick med LCHF. Men tar gärna emot tips till nästa gång :)
  • Hej Pernilla.
    Inte ovanligt att uppleva just det du upplevde... Kroppen 'bestämmer'...
    Det kan då vara att använde fettet i matlagning och inte ha det på maten när den är på tallriken. Kryddstarkmat kan ju enkelt undvikas.
    Det är ju då att göra LCHF varianter på bröd, knäckebröd och lägga på så fet pålägg som du gillar :)
    Lycka till nästa gång!
  • Emma 2011-07-15 10:54:25
    Tack för ett efterlängtat inlägg! Har en följdfråga bara. Vet du hur det är med att börja LCHF när man ammar, kommer bebisen bli påverkad på något sätt av kost omläggningen?

    Mvh Emma
  • Varsågod! Kul att det uppskattas så.
    LCHF är ju bara ren naturlig mat, jag känner en ammande mamma som slutade äta bullar och dricka läsk (det var det som var hennes fusk inoml LCHF) då fick hon ett helt annat barn, som var så mycket lugnare och inte skrek alls av magknip som när mamman åt socker!
    Din bebis tror jag har bara fördelar med att du äter LCHF! Om du ser (läser) hur många som mår bra framförallt i magen av LCHF så kan knappast ett ammande barn blir 'dålig' av samma kost via mjölken ...
    Heja dig! Meddela gärna om du ser förändringar mm

    Lycka till! Och grattis till bebisen :)

Senaste inlägg

Senaste kommentarer

Bloggarkiv

Länkar

Etikettmoln