Mat som är fejkad rött säljer bäst! Tragiskt!

SvD kan du idag läsa om mat och färg.  Att mat som är mera kraftigt rött säljer bäst! Röd kemisk-färg E110 & E124 som ofta används för detta ändamål misstänks kunna orsaka hyperaktivitet hos barn.

 

Odlad lax är inte alls så rött som vi tror, inte ens blekrosa! Utan det är fiskarna som utfodrar laxen med pellet som är spetsade med färgämnen! 

Det låter ju hemskt och tragiskt! Tänk även på skina, rosa skinka finns inte!  Utan brun/blekt skinka tros inte skulle säljas!

 

Dessa färgämnen!!!

Etiketter: ifrågasätt!!!

Kommentera gärna inlägget:


  • Norea 2011-05-27 14:54:54
    Jag svarade vad jag hittat för skinka och kött som är bra, då du frågade Robin"Vilken skinka är det som Maxi har? Jag har inte hittat någon där? tyvärr... :(" och just Väddöskinkan finns på ICA Maxi eller de kan ta in den. Jag förstod inte din kommentarsvar till mitt inlägg"Musketörerna ser jag! ;)" Jag är en privatperson som letar bra råvaror, om du ev.anspelade på något annat, såsom reklam från försäljare. Ville bara tipsa om att man kan be sin handlare ta in varor som inte finns i sortimentet och om det finns hos deras grossister så brukar de oftast göra det, då flera än man själv är intresserad av bra råvaror idag.
  • Malin Henrixon 2011-05-25 08:58:16
    Känner att det är en stor förmån vi har här på landet där vi kan jaga och köpa älgköttet "direkt från skogen", köpa gris uppfödda av bekanta, jaga orre & tjäder + fiska abborre och öring. Skogen är full av lingon & blåbär som plockas hinkvis och läggs i frysen under vintern.
    Det gäller bara att ta sig tid och laga i ordning maten så är den ju "ren".
    Jag ska verkligen ta tag i detta med smörgåspålägg - måste köpa en skärmaskin - svårt att göra tillräckligt tunna skivor själv.
    Har en vän uppe i Norrland som gör underbar hemrökt korv av älg, rådjur och ren - det får bli att tjata på maken att han fixar en Rök oxå! :O)
  • norea 2011-05-24 18:14:11
    Väddöskinka från Musko rökeri finns så att alla ICA-handlare och en del COOP kan köpa in från sin grossist, så fråga efter att de ar in den. Grisarna föds upp naturligt och utan antibiotika eller annat på Norrgården på Väddö i Sthlms skärgård. Supergod med riktigt rökt skinka utan rökaromer, helmuskelskinka (ej pressad som de flesta andra) och utan tillsatser. Jag äter den istället för godis!
    http://www.muskorokeri.se/
    Dennis kött i Spånga utanför Sthlm har många bra märken av kött utan tillsatser, få lite tips på deras hemsida http://www.denniskott.se/Kottlador.htm
  • Musketörerna ser jag! ;)
  • Anneli 2011-05-23 21:12:46
    Thomas: Gör en tjälknöl av en skinkstek och hyvvla upp till pålägg! Funkar utmärkt! =)
  • Eller rostbiff av en bra bit biff eller lamm eller älg :)
  • Robin 2011-05-23 18:43:55
    Nej, apsvårt att hitta skinka utan tillsatser, ICA Maxi har, men ligger för långt bort för att det ska vara smidigt.
  • Vilken skinka är det som Maxi har? Jag har inte hittat någon där? tyvärr... :(
  • Thomas 2011-05-23 17:39:40
    Svårt att hitta lax i affären som inte är rosa.. eller?
    Och vilken skinka ska man välja, hörde om en "fjällskinka" som skulle vara bra men har inte hittat den någonstans.. Jag är en av alla dem som gärna skulle handla rätt varor, om man bara kunde hitta dem.
  • Ja, troligen omöjligt att hitta!
    Tror inte det finns någon skinka som är bra egentligen, tyvärr... men ibland står man ut ändå!
    Håller med, jag köper mycket hellre bättre råvaror... Finns ibland på gårdsbutiker...

Senaste inlägg

Senaste kommentarer

Bloggarkiv

Länkar

Etikettmoln