En hel del redan anmälda!

Redan har det strömmat in anmälningar inför vår föreläsning 'Riktig Mat ger Nöjda Barn'.  Det gav en hel del att jag gjorde ett brev utskick till alla förskolor och skolor i Karlstad kommun.  Det är ju den publiken som man vill nå.  Alla som redan läser här och på kostdoktorn.se 'vet' ju redan en hel del. 

 

Mitt mål är att kunna påverka skolorna, föräldrar och upplysa om hur viktig bra mat är. För deras barn.  Det borde verkligen finnas i allas intresse att komma lyssna, eller hur? :)

Vi har ju gratis reklam på båda vår hemsidor, men jag tror på en annons, för att just nå ut till folk som inte är inne på våra sidor.  Vad tror du?

 

Denna annons blir ju bra tror jag! :)

Kommentera gärna inlägget:


  • Malin 2011-02-10 21:37:10
    Jag ser fram emot föreläsningen!!!
    Jag kommer som privatperson och mor till två - äter själv LCHF sen 1/7 2009 och mår jättebra!
    Jobbar på förskola och hoppas få med mig bra argument även till att kunna påverka matsituationen där!
    Vi har redan på eget initiativ bytt till ekologisk standardmjölk, ekologiskt bregott och ost med högre fetthalt.
  • Aida 2011-02-09 20:03:46
    Hej
    Jag har anmält mig och kommer till föreläsningen. Vill också upplysa att jag lagar all mat till min åttamånaders bebis. Idag var det massor med kokta grönsaker som varierades med kokt fisk, kalvkött etc. Dessutom äter hon omelette i stället för det som kallas för Babysmörgås... Vitt barkisbröd med leverpastej. Jag gav mig aldrig på BVC när de föreslog detta elände. Varför ska mitt barn äta sådan mat när inte ens jag äter. Nej, riktig mat till barn ska det vara
  • Anna 2011-02-09 12:39:28
    Jättekul med sån respons! Bra & viktigt ämne. Kanske dags för en landsturné på det temat för er!

    Söt annons, lite hemmasnickrad med särskrivning, grammatikfel å sånt :).
  • Min lchf resa 2011-02-09 12:00:15
    Jobbar som kock inom kommunen och försöker införa alternativ till potatis ris etc. Jobbar mycket från grunden gällande råvaror. Gärna närproducerat. Och det gäller att tidigt få barns medvetenhet om vad som är nyttigt och inte nyttigt. Bra sida!!!!
  • Helena 2011-02-09 11:31:02
    Kul att ditt utskick gav resultat. Det är ju verkligen rätt målgrupp. Ett önsketänkande är ju att komunens kostchefer kom på föreläsningen. En annons i NWT tror jag är helt rätt, särskild med en sådan söt tjej :-)
  • Visst är hon söt! Precis som mamma, hihi! ;) Karlstads kostchef känns som ett 'hopeless case' - eller hur;)?
  • Mona 2011-02-09 11:18:20
    Hej,
    Ang föreläsningen om barn och kost den 23 februari. Det är säkert fler än jag som skulle vilja vara med och lyssna, men som bor långt från Karlstad.
    Finns det möjlighet att få ta del av föreläsningen skriftligt, eller delar av den? Det är ett högaktuellt ämne som gäller våra barn och vår framtid.
  • Jag tror oxå att det är ett högaktuellt ämne. Hoppas att flera 'arrangörer' nappar på oss och vill anlita oss tillsammans om ämnet... Vore trevligt! :)
  • Susanne 2011-02-09 11:16:10
    Det verkar mycket bra.Önskar att jag kunde gå på den,både jag och min dotter behöver göra något åt våra matvanor.Min dotter är bara elva och väger för mycket och är så sockerberoende.Hur börjar man? Hur får man dom att äta frukost när inget smakar på morgonen????
  • Lchf passar även barn, många barn behöver inte vara 'strikta' men har barn övervikt så är det bara att satsa på lchf - få bort sötsug och småätande är den stora saken tror jag!
    Lycka till. Hoppas du får möjlighet att höra på oss en annan gång.

Senaste inlägg

Senaste kommentarer

Bloggarkiv

Länkar

Etikettmoln