Fler & fler blir övertygade om LCHF!

Jag måste dela med mig av en av kommentarerna nedan.  Åsa i Gävle skrev så fint och inspirerande! Riktigt roligt att läsa hur någon kan ändra helt om!

 

Grattis Åsa till ditt nya hälsosamma och migränslösa liv! Underbart att höra! :D

 

Och tack för fin fina ord!

"Igår plockade jag lite bland gamla tidningar här hemma. Hittade en gammal ToppHälsa som jag började bläddra i. Döm om min förvåning när jag hittade en artikel med dej och din viktresa.

Jag kommer ihåg när jag läste den där tidningen första gången. Jag var fortfarande väldigt skeptiskt till LCHF då. Jag tänkte att din viktresa var väldigt imponerade, men jag tänkte oxå...det där kommer aldrig fungera på mig.

Och nu när jag läste den nu såg jag på den på ett helt annat sätt! Efter att gått på LCHF några veckor nu så mår jag bättre än någonsin! Har inte haft ett enda migrän anfall hitills. Peppar Peppar. Jag brukar ha ungefär 1-2 anfall i veckan, och nu har jag inte haft ett på 3-4 veckor...Helt otroligt! Det här är så klart den största segern för mig. Att jag slipper migränen. Men som bonus har jag gått ner 5 kg. På några veckor bara!!!

Din blogg är en fantastisk inspiration för mig. Jag är in här varjedag.
Har lagat många av de fantastiska recepten som är förvånarsvärt lättlagade. Pannkakan, såserna och oopsien är favoriter. Om två veckor fyller jag år. Då tänker jag laga LCHF-tårtan :)
......

 


MVH Åsa I Gävle"

Kommentera gärna inlägget:


  • lea 2011-02-05 12:41:14
    Hej!
    Eftersom jag var aktiv på Allt för föräldrar under din viktminskning så vet jag att din viktnedgång skedde med hjälp av Xtravaganza, INTE LCHF.
    Att du sedan håller vikten med hjälp av LCHF är en sak men rätt ska vara rätt!
  • Jag har skrivit öppet o berättat om soppkur!!! Inget jag verken gömmer eller förnekar! Fråga gärna om du undrar ngt?
    Gick ner en hel del på kur , gick sedan upp mera än hälften på deras sätt att äta (gi) sedan gick jag ner IGEN och mera (resten) på LCHF!

    Det har endast gått att behålla vikten m LCHF.

    Men fråga gärna som sagt istället för att (min tolkning) aggresivt påstå att jag inte är ärlig.
  • Clueless 2011-02-02 18:13:50
    Hej Monique.Jag vill börja med att säga att du är en otrolig inspirationskälla och jag gratulerar dig för din framgång.
    Jag har alltid varit överviktig och som ung blev jag påverkad av andra människors idéer av mig, trots min självsäkerhet. Long story short, jag blev en anorektiker i flera år. Därefter har jag vuxit som människa och verkligen funnit mig själv. Jag har aldrig haft den självsäkerheten jag har idag dock bär jag på 35 kilos övervikt. Jag har jojabantat sedan 3 år tillbaka och fick nog under nyår. Jag lovade mig själv att börja om på nytt och inte ge upp. Jag tänkte, jag har bokstavliget testat fler än 20 diets, vad har jag att förlora om jag hittar en som passar mig? En dag hittade jag LCHF och trots denne vansinniga fettdos tänkte jag för mig själv att jag måste ge det en chans,jag har testat nästan allt och vad kan jag förlora denna gång? Jag har kört LCHF nu i lite mer än 2 veckor och har minskat 10 cm i midjan. Jag har alltid varit aktiv och tränat mellan 3-5 dagar i veckan dock tog jag ett stort uppehåll men nu är jag back on track. Jag ska verkligen kämpa. Nu vänder jag mig till dig i syfte till att inspireras. Vilka goda råd kan du ge mig? Jag vet att du kanske inte har alla svaren men är det möjlig att förlora 35 kilos övervikt med LCHF? Jag är i princip desperat, jag känner hur min övervikt tär på mig och saknar springa 60 meters som jag alltid var bäst på trots min övervikt, det var min allra största stolthet. Jag hoppas jag kan vända mig till dig och ställa fler frågor. Lycka till Monique och tack så mycket
  • KickiW 2011-02-01 16:49:51
    Valio har laktosfritt smör (alltså gjord på laktosfri grädde och inga konstigheter)
    Annars funkar ju kokosolja, det funkar för både laktosintoleranta och mjölkallergiker
  • Linda 2011-02-01 10:46:53
    Hej Monique!
    Har en liten fundering gälland LCHF och laktosintolerans. Om man behöver laktosfritt smör och margarin, hur gör man då? Är det bättre att steka i olja, och isåfall vilken olja - olivolja eller rapsolja?
    MVH Linda
  • Kokosolja är det bästa att steka i, sedan raps och 'sist' olivolja. Men kokosolja tål man som laktosintolerant, eller? :)
  • Malin 2011-01-31 19:56:33
    Hej Monique!

    När jag läser din blogg blir jag både glad och ledsen på en och samma gång. Glad över att det finns människor som kan berätta om sina framgångar och inspirera andra, men ledsen eftersom jag undrar hur det är möjligt att göra den resa du gjort?! Jag är ungefär där du var tidigare, har ca 40 kg att gå ner, har gått ner allt med VV och upp igen så många gånger att jag tappat räkningen. Jag har varit hos dietist och fått listor på vad jag ska äta och inte äta - allt som innehåller fett går bort men jag ska äta mycket fullkornsprodukter, rotfrukter, ris, frukt och grönsaker. Men jag går inte ner i vikt, inte ett endaste gram!

    Jag vill inget hellre än att kunna gå in på H&M och INTE behöva gå på B&B-avdelningen. Jag vill kunna klä mig i snygga kläder och ta på mig högklackade skor som framhäver mina vader i stället för att dölja dem. Idag klär jag mig i tält som döljer hur jag ser ut. Jag har nästan blivit folkskygg av att vara tjock.

    Kände du dig någonsin så här uppgiven innan du gick ner i vikt? Tvivlade du någonsin på att det skulle fungera? Eller gick allt lätt när du väl kom på hur du skulle göra? Kan LCHF vara en mirakelkur som gör att allt faller på plats när man väl kommer igång?
  • OM jag kände mig uppgiven! I flera, många år! Deppig, desperat, arg, ledsen... you name it!
    Jag säger bara 4 bokstäver Malin - LCHF! Go for it! :) Du kommer gå ner i vikt och dessutom må TOPPEN!

    Stort lycka till! Du kan skall du se!
  • Monica 2011-01-31 19:28:57
    Hej Monique!

    Jag håller med om att du är en fantastisk inspirationskälla! Jag har nyligen läst massor om LCHF och börjar mer och mer undra om det inte vore rätt väg att gå för mig; jag har ca 20 kg att gå ner i vikt, bukfetma och inga vanliga metoder som Viktväktarna funkar längre för mig...och LCHF verkar så lätt! Att inte behöva vara hungrig och ändå kunna gå ned i vikt, det låter för bra för att vara sant!

    Jag har en fråga i detta sammanhang - jag vet att den diskuterats tidigare, men jag kommer inte ihåg var och när, så jag hoppas att det är OK att jag ställer den igen. Gick du ned alla dina kilon med pulver och håller sedan dess vikten med LCHF, eller berodde en del av viktnedgången på LCHF? Har du något tips om hur mycket man bör äta på LCHF - vissa säger en handflata protein, lika mycket grönsaker och resten fett, medan andra säger att man ska äta tills man känner sig mätt, punkt slut. Några bra tips och råd att ge en nybörjare?

    Monica
  • Jag gick ner inte allt men rätt mycket med soppor, sedan gick jag upp hälften när jag åt GI därefter, resten tillbaka var LCHF.

    Tips...
    Byt ut kolisar mot fett och inte mot mera grönsaker. Men ungefär protein i samma mängd som storlek på handen, mindre grönsaker och mycket fett. Jag äter ca 100-150g fett/måltid.

    Lycka till!

Senaste inlägg

Senaste kommentarer

Bloggarkiv

Länkar

Etikettmoln