LCHF Hamburgare! MUMS....

Ca 15 biffar

 

500g Nötfärs eller blandfärs

3 ägg

1.5 dl vispgrädde

1.5 dl hackade valnötter

vitpeppar

salt

2 tsk koriander

1 tsk muskotnöt

1 tsk ingefära

3 vitlöksklyftor

1 gullök

 

Blanda alla ingredienser.  Forma och stek i smör eller kokosfett.

 

Servera gärna med färsk bladspenat, tomater, lök, ost och dijonsenap. 

Blanda creme fraiche, majonnäs (lika mängd) och ha i tomatpuré - istället för ketchup.

 

Servera Oopsies hamburgarebröd till!

Etiketter: mat tips

Kommentarer


  • Birgitta Höglund's Mat 2009-12-29 21:19:23
    Vilken läcker hamburgare!
    Måste verkligen testa att baka Oopsies snart, har inte prövat än. Men nu som misstänkt glutenintolerant, så är det ju på tiden att jag testar. Åt nån Finn Crisp eller tunn skiva surdegsbröd förut, men nu är det slut med sånt. Ska sanningen fram så saknar jag det inte alls. Men jag är så glad att min mage är lugn som en filbunke numer ;)
    Gott Nytt År önskar Birgitta
  • Men har du inte testat Oopsies!!!?? Bara att vispa ihop nu då! Mycket goda hamburgare!

    Härligt hur allas magor mår så bra! Finns bara fördelar! :)
  • Mojjan 2009-12-29 12:01:36
    Jag älskar hamburgare inlindade i isbergssallad. Mycket gott och mättande. Jag knapersteker bacon och smular ner i köttfärsen och då smakar det också mycket mumsigt. =)
  • Mumma!!:)
  • Anna-Lena 2009-12-29 11:41:45
    Mums vad gott, blir rätt så hungrig nu, snart dax för lunch. Tycker att LCHF burgare är godare än vanliga, är så himla gott med ditt Oppsie hamburgerbröd till, det har jag gjort många gånger. Nu har vi fått en massa snö igen, underbart efter ett par dagar med riktigt skitväder, regn och blåst. Pratade med maken precis dom skulle ut och åka pulka och göra snögubbe, nu vill jag bara hem och mysa med dom. Men snart är det slut för dagen sen väntar 5 dagars ledighet igen, gott. Ha en skön dag, kram Anna-Lena
  • Det är verkligen gott OCH mättande! :)

    Vackert med allt snö!
    Ha en härlig kväll!!!

Senaste inlägg

Senaste kommentarer

Bloggarkiv

Länkar

Etikettmoln